Ağ Mimarisi Nedir?

ağ mimarisi, client server, internet sunucuları, istemci, p2p, p2p server, peer to peer, server, sunucu ağ mimarisi, sunucu ağ mimarisini yönetmek, veri

Bilgisayar ağları, işletmelerin dosya ve baskı hizmetleri gibi iş birliklerinde ve kaynakları paylaşmalarında önemli bir noktadadır. Ağ mimarisi ise bu ağlara bağlı cihazların birbirleriyle olan iletişim yöntemlerini belirleyen tasarımları ifade eder. Ağ üzerindeki cihazların iletişim yöntemine göre farklı ağ mimarileri tasarlanabilir. En yaygın olanları ise P2P ve client server mimarisidir.

P2P Mimarisi (Peer To Peer)

Eşler arası mimarisi denilen P2P ağ mimarisinde merkezi bir sunucuya gerek yoktur. Her bir iş istasyonu aynı yeteneklere ve sorumluluklara sahip olduğu için ağa bağlı cihazlar hem istemci hem de sunucu gibi çalışabilirler. Bu ağa bağlı cihazlar birbirlerinin kaynaklarına erişebilir veya kullanabilirler.

Bu mimaride bilgisayar kullanıcılarına fazla sorumluluk ve yetki verildiği için bu durum bilişim alanındaki kimlik ve kaynak yönetimini riske atabilir. Ağ cihazları veya masaüstü bilgisayarlar gibi birbirine bağlı istemci bilgisayarlardan oluşurlar. Çoğunlukla dosya, yazıcı ve internet paylaşımı işlerinde bu ağ mimarisi kullanılır. Bu ağ mimarileri genelde ev gibi merkezi yönetim gerektirmeyen yerlerde kullanıma uygundur.

ağ mimarisi, client server, internet sunucuları, istemci, p2p, p2p server, peer to peer, server, sunucu ağ mimarisi, sunucu ağ mimarisini yönetmek, veri
Client Server | dogrukod.com

Client Server Mimarisi (İstemci Sunucu)

Bu ağ mimarisinde server kurulumu gerekir. Her istemcinin ana bilgisayara veya üstün donanımsal özelliklere sahip bir sunucuya bağlanarak erişilebilirliği ve entegrasyonu desteklemek için düzenlenmiş ağ mimarisidir. Bu ise sunucunun yetki ve kontrollerinden geçtikten sonra mümkün olmaktadır. İstemciler sunucudan özgürce de hareket edebilirler ancak sunucu üzerinden veri ve kaynak kullanımı, sunucunun belirlediği yetki ve izinlere göre gerçekleştirilir. Yetkililer harici veri ve kaynak kullanımı mümkün değildir.

Sunucu, kullanıcıların ağ kaynaklarını paylaştığı merkezi bir konumdur. Sunucular, istemcilerin kimliklerini ve erişim düzeylerini yönetebilirler. Ağa bağlanan ve kimlik verilmiş her bilgisayara (iş istasyonuna) bir istemci bilgisayar adı verilir. Bu ağ mimarisinde kullanıcıların sunucuda oturum açmaları ve paylaşılan kaynaklara erişebilmeleri için bir kullanıcı hesabı ve parolası vardır. Sunucular aldıkları görevlere göre veri tabanı sunucusu, web sunucusu, uygulama sunucusu gibi isimler alır. Sunucuların bu mimarideki görevleri, ağ kimliklerini ve ağ kaynaklarını yönetmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir