Algoritma Nedir? Ne İçin Kullanılır?

algoritma nedir, algoritma, yazılımda algoritma, kodlama

Algoritma Nedir?

Algoritma, kelime anlamıyla belirli bir problemi çözmek veya bir amaca ulaşmak için yol anlamına gelmektedir. Yazılımda algoritma ise programlamaya başlamadan önce izlenecek yolun bir taslağını oluşturarak yazılımcının izleyeceği yolun haritasını ortaya çıkartmaktır. Bir örnek verecek olursak, a ve b değişkenlerinin ortalamasını bulmak istediğimizde öncelikle (a+b) işlemini yaptıktan sonra sıraya göre (çıkan sonuç/2) işlemini yapmamız gerekmektedir. Burada algoritma şeması hangi işlemin hangi koşul ve durumlarda yapılacağını görsel veya yazı ile gösterilerek haritalanmasıdır.

Algoritma Ne İçin Kullanılır?

Bilgisayar üzerinde algoritmalar yazılımın bulunduğu her alanda bulunmakta. Örnek olarak, hesap makinesinde, çevrim dışı yapılan her işlemde, oyunlarda ve çalıştırılan bütün programların altında bir algoritma çalışır. Kısacası, sanal ortamda yapılan her işlem bir algoritmaya bağlıdır. Peki algoritma ile programlama arasındaki bağlantı nedir? Gelin beraber inceleyelim.

Algoritma ve Programlama Arasındaki Bağlantı

Şuan programlamada kullanılan bütün dillerin temelinde algoritma vardır. Algoritmalar, programlama dillerinin sayesinde işleyişlerini sürdürürler. Programlamada dil farketmeksizin algoritması olmayan bir program göremezsiniz. Programda algoritmanın işleyebilmesi için tüm girdiler “değişken” olarak tanımlanır. Algoritmadaki tüm işlemler bu değişkenler üzerinden gerçekleşmektedir. Değişkenleri anlattığımız makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Algoritmada belirtilmemiş her adım yazılımcı için bir risk oluşturmaktadır. Çünkü karşılaşılaşılabilecek tek küçük sorun bile programın işleyişini bozarak çalışmasını engelleyebilmektedir. Bu yüzden de net bir algoritma ile işe başlanmalı ve iş şansa bırakılmamalıdır.

Akış Diyagramları (Akış Şemaları)

Her algoritma herkesin anlayabileceği şekilde açık ve basit olmalıdır. Algoritmalar akış diyagramı veya yazı ile gösterilebirler. Bunlardan en çok kullanılanı akış diyagramıdır.

Akış diyagramları, algoritmanın neden sonuç ilişkisi içerisinde işleyişinin sırayla aktarılmasını sağlar.

Algoritma Öğrenmeye Yardımcı Program ve Siteler

Algoritma ve programlama arasındaki bağlantıyı ve işleyişi şuana kadar gördük. Şimdi ise işin eğlenceli kısmı olan pratik kısmına geldik. Sana tavsiye olarak gösterebileceğim birkaç site/program var. İstersen hemen bir göz atalım!

Scrach

Bunların en başında gösterebileceğimiz site olarak scrach i uygun gördüm. Sebebi ise her yaşa uygun en temelden ve basit bir şekilde algoritmayı kavramamızı sağlayacak uygulamalara ev sahipliği etmekte. Buraya tıklayarak girip bir göz atabilirsin.

scrach, algoritma, kodlama, algoritma öğren
scrach dogrukod.com

Algoritma Örnekleri

Sizlere son olarak akış diyagramı ve metin halinde algoritma örnekleri göstermek istedim.

Örnek 1: Kullanıcının girdiği 4 farklı sayının ortalamasının alınması.

i0: Başla
i1: a sayısını gir
i2: b sayısını gir
i3: c sayısını gir
i4: d sayısını gir
i5: sonuc = (a+b+c+d)/4 işlemini yap
i6: sonuc değişkenini göster
i7: Dur

Örnek 2: Lambanın kontrolü ve değiştirilme seçeneklerini gösteren akış diyagramı.

akış diyagramı, algoritma, algoritmada diyagram
akış diyagramı dogrukod.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir