İçeriğe geç
Anakart Nedir | dogrukod.com

ANAKART NEDİR?

Günlük hayatta çok kullandığımız hemen her ihtiyacımızı karşıladığımız, neredeyse tüm işlerimizi hallettiğimiz harika makine bilgisayarların iç düzeneklerini merak ettiyseniz anakart kavramına da çok yabancı değilsinizdir. Peki bu anakart nedir ? Anakart  bir bilgisayarın en önemli parçası olmazsa olmazıdır. Anakart bilgisayarı bir araya getiren diğer tüm parçalar arası bağlantıyı kurmak gibi çok önemli görevleri olduğu için bir bilgisayar anakartsız düşünülemez.

ana kart nedir, anakart, anakart ne işe yarar, anakart nedir, anakart neye göre seçilir, anakart tamiri, anakartın özellikleri, bilgisayar bileşenleri, bilgisayar donanım parçaları, bilgisayar donanımları, donanım, iç donanım
Anakart Ne İşe Yarar | dogrukod.com

ANAKART NE İŞE YARAR?

Anakart bilgisayarın teknik kısmının en önemli parçasıdır. Bu bağlamda anakart bilgisayara güç sağladığı gibi bu gücün dağılımı gibi işleri de üstlenir. Anakartın kalitesi ve gücü bilgisayarın genel performansını belirler. Anakartın özelliklerine göre bilgisayar daha hızlı veya daha yavaş çalışabilmektedir. Bilgisayarın parçaları arası iletişimi sağlayarak bütünlük oluşturması gibi veri akışı kontrolü de anakarttadır.

ANAKART NEYE GÖRE SEÇİLİR?

Hali hazırda satışa sunulmuş bilgisayarlar kadar parçalar toplama suretiyle bilgisayar oluşturan kişiler de mevcuttur. Daha çok kişiselleştirilmiş bilgisayarlar demek de mümkündür buna. Her iki durumda da bilgisayar satın alırken bir takım özelliklere göz gezdirilir, fiyat-performans uyumu incelenir ve bir karar varılır.

ana kart nedir, anakart, anakart ne işe yarar, anakart nedir, anakart neye göre seçilir, anakart tamiri, anakartın özellikleri, bilgisayar bileşenleri, bilgisayar donanım parçaları, bilgisayar donanımları, donanım, iç donanım
Anakart Neye Göre Seçilir | dogrukod.com

Anakart daha önce de bahsettiğimiz gibi bir bilgisayarın en önemli parçalarından hal böyle olunca da ana kart seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar gündeme gelmektedir. Öncelikle karar vermeniz gereken nokta bilgisayarı kullanım amacınız olacaktır. Bu konuda karar vermek ne derecede bir güç ve performans istediğinizi bilmenizi sağlayacaktır.

Ardından bilgisayarınızın eğer kişiselleştirilmiş şekilde hazırlanmasını tercih ettiyseniz diğer parçalarla uyumlu bir anakart seçme konusu gündeme gelecektir. Anakartın işlemci ile uyumlu olması gerekmektedir. Anakart yanında kasa ile de uyumlu olması gerekmektedir. Bir de RAM ile anakart uyumu söz konusu olacaktır. Tüm bu teknik noktalar sağlıklı ve iyi çalışan bir bilgisayar için hayati önem taşır. Bu sebeple eğer iyi teknik bilgi donanımınız yoksa siz kendi isteklerinize uygun hazır bir bilgisayar satın alarak ihtiyaçlarınızı karşılayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.