ANDROID İLE iOS FARKI

açık kaynak kodları, android işletim sistemi, apple işlemcisi, donanım, ios, işletim sistemi, java yazılımı, mobil, mobil uygulamalar, sanal makina, tasarım, yazılım geliştirme

Dünyada en çok kullanılan mobil işletim sistemleri Android ve iOS’tur. Her ikisi aynı amaca hizmet etse de işletim sistemlerinin prensipleri, tasarımları, kullanım ve performansları gibi birçok konuda farklılıkları bulunmaktadır.

Android

Android işletim sisteminin geliştiricisi Google şirketidir. Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi mevcuttur. Açık kaynak kodlu işletim sistemi sayesinde Android çok daha esnektir.

Android işletim sistemi, java tabanlı olarak kurulmuştur. Java yazılımlarının çalıştığı sanal makine hep aynı olduğu için farklı bir donanımda yazılmış bir java yazılımı başka bir cihazda da sorun çıkarmadan çalışabilmektedir. Bu sebeple Android işletim sistemini farklı cihazlarda ve donanımlardaki telefon üreticileri rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

android, apple, en güvenli işletim sistemi, ios, ios güvenliği, işletim sistemi güvenliği, işletim sistemleri, linux, Mac OS, macos
ios İşletim Sistemi | dogrukod.com

Esnekliği sayesinde uygulama mağazası dışındaki APK uzantılı yazılımları da destekler. Ancak bu avantajı güvenlik açısından sorun yaratarak dezavantaja da dönüşebilir. Android işletim sistemi olan telefonlar kısıtlamalarla karşılaşmadan içerikleri istenen cihazla kullanıcının istediği gibi paylaşabilmektedir. Bu işletim sistemi düşük donanım kullansa da donanıma oldukça yakın olan bir dil kullandığından diğer programlama dillerine göre daha hızlıdır. Daha düşük performanslı bir işlemci olduğu için de pil performansı aynı oranda değişim göstermektedir.

Dünya çapında Android işletim sistemi, iOS’a göre çok daha yaygındır. Android işletim sisteminin daha yaygın şekilde kullanılmasının sebebi daha iyi bir performans göstermesinden ziyade fiyat ve çeşitlilik gibi farklı sebepler vardır.

açık kaynak kodları, android işletim sistemi, apple işlemcisi, donanım, ios, işletim sistemi, java yazılımı, mobil, mobil uygulamalar, sanal makina, tasarım, yazılım geliştirme
IOS İşletim Sistemi | dogrukod.com

iOS

iOS geliştiricisi Apple firmasıdır. iOS işletim sistemi yine Apple tarafından geliştirilen ve objective-c üzerine kurulu olan swift diliyle yazılmıştır. Donanıma daha yakın düşük seviye bir programlama dilidir. Bu dilin özelliklerinden bir tanesi donanıma yakın olmasından dolayı esnekliğinin az oluşudur. Tamamen kapalı bir işletim sistemidir. Yalnızca Apple cihazlarını destekler ve başka telefon üreticilerinin bu işletim sistemini kullanmalarına izin vermez.

Kapalı bir işletim sistemi olduğu için yalnızca Apple tarafından belirlenen kaynaklar üzerinden uygulama ve oyun gibi içerikleri indirmeye izin vermektedir. Bu güvenlik açısından daha güvenilir bir yapı sunmaktadır. iOS, bağlantı ve dosya aktarımı konusunda çeşitli kısıtlamalar getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir