Apple’ın Yeni İşlemcisi M1

macbook, apple, ios

Apple’ın kendi geliştirdiği işlemcisini taşıyan Macbook, Macbook Pro ve iMac’ler tanıtıldı peki bu sektörü ve bizleri nasıl etkileyecek? Bizleri neler bekleyecek? Elinde eski işlemcilere sahip macbooklara sahip olan kullanıcıları neler karşılayacak?

Apple’ın yeni tanıttığı M1 işlemciler ile artık Macbooklarda Intel işlemciler tarihe gömülüyor! Nasıl mı gelin beraber görelim.

M1 Nedir?

M1 ARM tabanlı Apple tarafından geliştirilmiş olan bir işlemcidir. Bildiğimiz üzere Apple işlemci sektöründe çoğu insan bilmese de ilk iPad’den bu yana kendi işlemcilerini geliştiriyor ve bunları da akıllı telefonlar, akıllı saatler ve ya kulaklıklar gibi bir çok yerde hali hazırda kullanıyor. Peki şuana kadar neden diz üstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılmadı? Cevap basit işlemci gücü şuanda bilgisayarda kullanılabilecek performansa ulaştı öyle ki verilere baktığımızda da diğer kullanılan işlemciler ile arasındaki fark göz ardı edilemeyecek kadar yüksek.

m1 işlemci dogrukod.com

Aplle’ın bu işlmciye geçmesinin bir sebebi de Intel işlemcilerin artık ihtiyaçlarını karşılayamayacağını düşünmeleridir.

M1 Özellikleri Neler ve Neleri Bize Vaadediyor?

M1 8 çekirdekli bir işlemciden bahsediyoruz ve Apple’ın paylaştığı performans değerlerine göre de uygulamalarda eski modellerle karşılaştırıldığında 3 kata kadar işlemci performans artışı, 5 veya 6 kata kadar da GPU performans artışı olduğu bizlere söyleniyor. Peki buradaki “kadar” bizlere neyi gösteriyor? Buradaki ifade bizlere bu işlemcinin bazı uygulamalarda 3 bazılarında da 5 kat performans sağlayabileceğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki yeni M1 işlemciyle bazı programları gayet performanslı bir şekilde kullanabilirken bazılarını ise eski işlemci ile aynı performansı veya biraz üstünde bir performans alabiliriz.

aplle yeni işlemci dogrukod.com

Fakat bunları bir kenara bırakırsak watt başına performansına baktığımızda, diğer kullanılan işlemciye nazaran daha az güç ile daha çok performans sağladığını görebiliyoruz. Bu da bizlere daha çok pil ömrü ve daha çok iş görebilirlik açısından bir avantaj sağlıyor. Örneğin sadece video izlediğimiz bir varsayımda 20 saati bulan bir pil ömrü sunuyor.

Peki bu performans artışlarını hangi uygulamalarda ne kadar görebileceğiz?

Performans artışları gösterilirken Davinci Resolve de 8k çözünürlükte videoların aynı anda birkaçının oynatılabildiğini gösterdiler. Yani bu da şunu gösteriyor ki M1 işlemci için üretilmiş uygulamalarda diğer kullandığımız uygulamalardan 8 kata kadar daha yüksek bir performans alabileceğiz. Bu konuda da Apple’ın açıklamasına göre kendi geliştirdikleri tüm uygulamalar M1 için dizayn edildiği için tüm Apple uygulamalarında da böyle bir performans görebileceğiz.

Kullandığım Eski İşlemcili Bilgisayarımı Hala Performans Kaybı Olmadan Kullanabilecek Miyim?

Bunun cevabı kesinlikle evet. Çünkü piyasada yerleşmiş olan tüm iş yerlerinde kullanılan uygulamalar (Adobe vb.) M1 işlemciye uyarlanmak için belirli bir zamana ihtiyaç duyacak ki bu da M1 işlemcilere geçmek için gayet yeterli bir zaman olacak. Piyasa içerisinde hali hazırda eski işlemcili bilgisayarlar bulunan insanların genel görüşü de eski işlemcilere destek bitene kadar bu bilgisayarları kullanmak üstüne.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir