İçeriğe geç
Arduino Nedir | dogrukod.com

Arduino Nedir?

Arduino, telif hakkı olması kolay, hiçbir şeyi temsil etmeyen ve hiçbir anlamı olmayan uydurma bir isimdir. İtalya’daki bir grup tarafından yeni başlayanlara mikro denetleyicileri tanıtmanın bir yolu olarak tasarlandı ve Arduino donanımı ve yazılımı, herkesin kopyalayabilmesi için açık kaynak lisansı altında yayınlandı. Ürününüzü Arduino olarak satmak için bir lisansa ihtiyacınız olması için adın telif hakkı vardır, ancak bu birçok Çinli şirket tarafından göz ardı edilmektedir.

Mikro denetleyici projelerini hızla geliştirmek için bir sistem oluşturan donanım ve yazılım olmak üzere iki unsuru vardır. Atmel AVR mikro denetleyicisine dayalıdır ancak bunu bilmenize gerek yoktur ve Arduino’nun dezavantajlarından biri olan yüzeyin altında gizlidir.

Arduino Donanımı Nedir?

Mikro denetleyiciye ve takılı modüllere bağlanmak için konektörlere sahip destek devresine ve bilgisayardan kod indirmek için bir USB ara yüzüne sahip basit bir temel karttan oluşur. En yaygın olanı, Atmel ATmega328P mikro denetleyiciyi kullanan Arduino Uno olarak adlandırılır

arduino dezavantajları, arduino donanımı, arduino donanımı ve yazılımı, arduino kodlama, arduino kodlama dili, arduino kodlama programı, arduino kodlama uygulaması, arduino nedir, arduino projeleri, arduino uno, arduino yazılım, arduino yazılımı, eagle yazılımı, uno arduino
Uno Arduino | dogrukod.com

Arduino Uno

Bu anakart kendi başına pek bir şey yapmaz ve anlamlı bir şey yapmak için Shields adı verilen genişletme modüllerini takmanız gerekir.

Robot kontrolörleri, röle çıkışları, tesis izleme projeleri ve çok daha fazlası gibi çeşitli projeler sağlayan yüzlerce farklı kalkan mevcuttur. Birisi zaten benzer bir şey yaptıysa, o zaman kalkanı satın alabilirsiniz ve projeniz neredeyse biter. Açık kaynak oldukları için, PCB dosyaları genellikle ücretsiz Eagle yazılımı için mevcuttur. Kendi devrenizi oluşturmanıza izin veren prototip kalkanlar var. Teorik olarak, kalkanları üst üste yerleştirebilirsiniz, ancak pratikte, aynı pimleri kullandıklarından ve gerçekten birlikte tasarlanmaları gerektiğinden, çatışmalarda sorun yaşarsınız.

arduino dezavantajları, arduino donanımı, arduino donanımı ve yazılımı, arduino kodlama, arduino kodlama dili, arduino kodlama programı, arduino kodlama uygulaması, arduino nedir, arduino projeleri, arduino uno, arduino yazılım, arduino yazılımı, eagle yazılımı, uno arduino
Arduino Yazılım | dogrukod.com

Arduino Yazılımı

Yazılım, Java ile yazılmış, Linux, MAC veya Windows altında çalışabilen açık kaynaklı bir geliştirme ortamıdır. Mikro denetleyicinin görevleri yerine getirmesini sağlamak için komut dosyaları yazmayı çok kolay hale getiren Wiring adlı basit bir programlama dilini çalıştırır. Bu betiklere Arduino’nun Taslakları denir. Çoğu kalkan, yazılıma yüklenebilen, derlenebilen ve ana karta indirilebilen önceden yazılmış eskizlerle birlikte gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.