Avrupa’da İş Arama Vizesiyle Gidebileceğiniz Ülkeler

Avrupa’da İş Arama Vizesiyle Gidebileceğiniz Ülkeler

Avrupa’da iş arama vizesiyle gidebileceğiniz ülkeler öncesinde iş arama vizesinin olması gerekmektedir. Özellikle Türk vatandaşı tarafından en çok tercih edilen vize Almanya iş arama vizesidir. Ulusal vize sınıfına girmekte ve 6 ay boyunca Almanya’da ikametgah hakkı tanıyıp burada bulunmanıza izin tanımaktadır. İş bulma vizesi Almanya’da bulunan kişilere uzun süreli kalışlarına da izin vermektedir. İş arama vizesine ulaşmak için belirtilen şartların yerine getirilmesi de gerekmektedir. Avrupa’da iş arama vizesiyle gidebileceğiniz ülkeler açısından daha net bilgi almak için ilk olarak vizenin nasıl alınacağını bilmeniz daha doğru olmaktadır.

Almanya İş Arama Vizesi Nedir?

Çok fazla ülkede bulunmamakta olan oldukça farklı türe sahip olan bir vizedir. Verilen bu vizedeki amaç ise nitelikli göçmenlerin Almanya’ya gelmesini sağlayıp 6 ay boyunca kalmaktadır. Bu süre içinde uygun iş bulunması halinde vizeyi normal çalışma vizesi şekline getirip Almanya’da uzunca süre kalabilmektedir. Almanya iş arama vizesi nedir? Diyenler içinse gayet güzel imkanların sağlandığı vize türüdür. Çünkü Almanya’ya uyum sağlamakta zorlanmayan ve 4 yıllık üniversite mezunu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvurabilmektedir.

 Almanya İş Bulma Vizesini Kim Verir?

Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul, İzmir ve Ankara Almanya Konsolosluğu tarafından verilmektedir. İlk vizenin verilme süresi de 6 ay olarak belirlenmektedir. Bu süreçte Almanya’da iş bulan kişinin Almanya Yabancılar Dairesine başvuru yapması gerekmektedir. İş bulduğunu kanıtlar ölçüde belgelerini sunmalı ve oturma, çalışma hakkına sahip olmuş olur.

İş Arama Vizesi Şartları Nelerdir?

İş arama vizesiyle ilgili başvuru yapmadan önce gerekli görülen şartlar bulunmaktadır. Bunların bilinmesi ve buna göre başvuruda bulunulması en mantıklı olanıdır. Bu yüzden iş arama vizesi şartları nelerdir? Hakkında bilgi sahibi olunması sizlere yardımcı olacaktır. İlk olarak aranan şart 4 yıllık üniversite mezunu olmaktır. Ayrıca kişiye ait olan meslek ve kariyere dair belgeler bulunması gerekir. Diplomalar, sertifikalar, ustalık ve yeterlilik belgeleri gibi. Daha önce Türkiye’de çalışmış olduğu iş yerlerinin referansları alınmalıdır.

Özgeçmişi detaylı şekilde sunulmalıdır. Tüm evraklar iş arama vizesi mülakatında vize görevlilerine teslim edilmelidir. Almanya iş bulma vizesi için bir de Almanya’da yaşayabilmek ve iş bulabilmek için niyet yazısı yazılmalıdır. Bu yazıyı yazmak için vize danışmanları yardımcı olmaktadır. Almanya Konsoloslukları belgelere ve evraklara bakıp inceleme yaptıktan sonra 6 ay süre ile vizeniz verilmiş olacaktır.

Size uygun olan kurumla anlaştığınız takdirde çalışmaya başlayabilirsiniz. Mülakata ciddi şekilde hazırlanıp görüşmelerin olumlu geçmesine özen göstermelisiniz. Çünkü Konsolosluk birimleri sizlerle görüşme yapacak ve bu mülakat sayesinde vizeniz olumlu ya da olumsuz şekilde onay alacaktır. Yazılmakta olan niyet yazısı da önemlidir. Açıklayıcı ve net ifadelerle Konsolosluk tarafından belirtilen formatta yazıları içermektedir. Titizlikle yapmanız sizler için olumlu süreci başlatmaktadır. Avrupa’da iş arama vizesiyle gidebileceğiniz ülkeler vizenin sizlere sunduğu imkanlar ile belirleyici olacaktır.

İş Arama Vizesiyle Hangi Ülkelere Gidilir?

Almanya iş arama vizesine sahip olmak birçok olanağı da beraberinde getirmektedir. Almanya Türkiye’den çok fazla vize başvurusu almaktadır. Bu vizeyi alanlar da belirli imkanlarla tanışmaktadır. Birçok ülkeye de girebilme fırsatı bulur. Çoğu öğrenci, yatırımcı, Batı Avrupa’dan başlayıp İskandinavya’ya Orta Doğu ve Doğu Avrupa’ya kadar gidebilme şansı elde etmektedir. Bu da sizlerin iş alanınızı ve performansınızı daha geniş coğrafyalara yayma imkanınızı doğurmaktadır.

Teknoloji ve mühendislik alanında çalışan kişiler bu vize sayesinde Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da da iş olanaklarını keşfedebilmektedir. Mimarlık ve grafik tasarım işleriyle ilgilenenler de Fransa, İspanya ve İtalya’da iş için görüşmeler yapabilmektedir. Vizenin sağladığı imkanlar sayesinde hem daha çok ülke görmüş olmak hem de iş olanağı bulmak oldukça avantajlı. İş buldukça veriminiz ve alana olan ilginiz daha çok artacaktır. Tüm bu ülkeler iş arama vizesiyle hangi ülkelere gidilir? in cevabı olmaktadır.

İş Arama Vizesi Hangi Mesleklere Verilir?

İş arama vizesi genellikle en çok ihtiyaç duyulan ülkenin istihdamına bağlı olarak meslekler erbaplarına verilmektedir. Herhangi şekilde bir sınırlama bulunmadığı için de bunu ülke şartları belirlemektedir. İş arama vizesi için yapılan başvurularda eğitimlere ve kişini çalışabildiği alanlara önem verilmektedir. İş arama vizesi hangi mesleklere verilir? Sorusu için şu meslekler belirtilebilir:

Doktorlar, sağlık çalışanları, gıda mühendisleri, inşaat gemi ve kimya mühendisleri, makine ve bilgisayar mühendisleri. İnşaat sektöründe çalışan elemanlar, bilişim ve havacılık uzay teknolojileri uzmanları, mekatronik ve elektronik mühendisleri daha çok dikkate alınmaktadır. Ayrıca iş arama vizesi dahilinde 6 aylık süre için dil şartı bulunmamaktadır. Uzun süreli iş alımlarında dil konusu daha da önemlidir.

İş arama vizesini almak isteyenler bunun için tüm şartları yerine getirip önlerine sunulan tüm başvuru formlarını eksiksiz şekilde doldurmalıdır. Kişisel bilgiler, doğum yeri, cinsiyet, medeni durum, anne baba adları varsa çocuklarının kişisel bilgileri gibi. Kendini net ve ayrıntılı şekilde tanıtmak durumundadır. Sorulara açık ve net cevapların verilmesi kişiyi en iyi biçimde tanıtmak demektir. Ülkede konaklanacak süre dahil her şey apaçık olmalıdır. Danışmanlardan yardım alınarak doldurulan formlar tamamen kişinin gerçek bilgileri ile doldurularak iletilmelidir.

İş alma vizesi sayesinde faaliyet göstermekte olan bir firmaya gidip orada çalışmak isteyen vatandaşlar şansını denemektedir. Bunu yapabilmek için de elbette ki iş arama vizesinin çıkarılması şarttır. Özellikle belirtmek gerekir ki her ne kadar dil şartı aranmasa da işlerinizin daha pratik ve iş arama sürecinizin kolay olması için dile önem vermelisiniz. Bunun için Almanya’da bulunan dil kurslarına gidebilir ve kolay şekilde yaşayabilirsiniz. Ayrıca dil öğrenmek Avrupa’da iş arama vizesiyle gidebileceğiniz ülkeler için de artı avantaj sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir