İçeriğe geç
Bilgisayar Programcılığı Bölümü | dogrukod.com

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI BÖLÜMÜ

Günümüz şartları ve teknoloji çağında olduğumuz düşünüldüğünde üniversitelerin de yoğun bir şekilde teknolojik uygulamalar üretip cihazları programlayabilen, geliştirebilen ve girişimci ruha sahip bireyler yetiştirmeye çalışması çok anlaşılabilir oluyor. Ülkemizde üniversitelerin Bilgisayar Programcılığı bölümü de bu sebeplerle son derece revaçta olan bir bölümdür. Bu bölüm bir ön lisans programıdır. Bilgisayar programlayabilecek ve yazılım oluşturabilecek kişiler yetiştirip sektöre kazandırmayı hedefler. Programlama ve yazılıma karşı ilgili ve meraklı olanların tercih edebileceği bir alandır.

Gerekli Nitelikler

Temel düzeyde matematik konusunda iyi olmak gerekmektedir. Problem çözme ve probleme dair fikirler üretebilmeyi bekler. İyi bir analiz yeteneği ve yapılan analizi en ince ayrıntısına kadar bilgisayar diline dökebilmeyi bilmek önemlidir. Alana dair ilgili olmak ise kişinin yetkin olmadığı konular olsa dahi bu noktada kendini geliştirebilmesi için gerekli olan motivasyonu bulmasını sağlayacaktır. Alanın içerisindeyken ise disiplinli şekilde ve sorumluluk bilinciyle çalışabilmek gerekir.

algoritma ve programlama, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı, bilgisayar teknolojileri, bilişim sistemleri ve teknolojileri, dgs sınavı, görsel programlama, internet programcılıgı, üniversite, web tasarım, yönetim bilişim sistemleri
Bilgisayar Programcılığı Bölümü Dersleri | dogrukod.com

Eğitim Süresi

Eğitim süresi iki yıldır. Mezuniyet için 120 AKTS hakkını doldurmuş olmak ve üniversitenin mezuniyet koşullarını yerine getirmek gerekmektedir.

Bölüm Dersleri

Birçok programlama dersini içeren bu programda genel olarak Görsel Programlama, Matematik, Veritabanı Yönetim Sistemleri, Nesneye Dayalı Programlama, Web Tasarımı ve Betik Dili, Bilgisayar Ağ Sistemleri, İnternet Programcılığı, Algoritma ve Programlama, Bilgisayar Teknolojileri, Elektronik Elemanlar ve Devreler gibi dersler mevcuttur.

algoritma ve programlama, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı, bilgisayar teknolojileri, bilişim sistemleri ve teknolojileri, dgs sınavı, görsel programlama, internet programcılıgı, üniversite, web tasarım, yönetim bilişim sistemleri
Bilgisayar Programcılığı Bölümü Ne İş Yapar | dogrukod.com

DGS İmkanı

Bilgisayar Programcılığı öğrencileri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Fizik, Fizik Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Bilişim Sistemleri Mühendisliği gibi dört yıllık lisans bölümlerine geçiş yapabilirler.

İş Fırsatları

Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunları kurum ve kuruluşlardaki yazılım ve program geliştirme, onarma ve oluşturma ile ilgili birimlerde çalışabilirler. Teknik servisler, web tasarım firmaları, yazılım geliştirme şirketleri gibi yerlerde istihdam edilebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.