C# Nedir? C Sharp ile Neler Yapılabilir?

c#, c sharp, c sharp nedir, c# nedir, c# ile neler yapılabilir, c# programlama dili, c sharp ile neler yapılabilir, c sharp programlama dili, c# tarihi kısaca, c sharp tarihi kısaca, c# dili, c sharp dili, c# nerelerde kullanılır

Microsoft’un geliştirdiği bir çok programlama dilinden biri olan C#, gelişmiş algoritma ve orta derece öğrenim zorluğu ile günümüz yazılımcılarının ilk tercihi haline gelen programlama dilidir.

Şimdi gelelim asıl konumuza. C# yani farklı bir deyişle C Sharp nedir? C Sharp Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş olan programlama dillerinden biridir. En çok tercih edilen C ve C++ programlama dilleri ile etkileşimli olarak geliştirilen ve modern bir kodlama sistemine sahip olan C Sharp, neredeyse her alanda kullanılan Java programlama diliyle de çok fazla benzerliklere sahiptir. Bunlardan en önemlisi de .NET Framework üzerinde obje odaklı bir programlama dili olmasıdır.

C Sharp dilini diğer dillerden ayıran en büyük özellik diğer dillere göre daha gelişmiş bir halde olan hata giderme(debug) özelliğidir.

c#, c sharp, c sharp nedir, c# nedir, c# ile neler yapılabilir, c# programlama dili, c sharp ile neler yapılabilir, c sharp programlama dili, c# tarihi kısaca, c sharp tarihi kısaca, c# dili, c sharp dili, c# nerelerde kullanılır
C# ile Neler Yapılabilir? | dogrukod.com

C# Kısa Tarihi

Anders Heljsberg ve ekibi tarafından 2000 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. 2002 yılında ise ilk sürümü olan C# 1.0 yayınlanmıştır. C Sharp programlama dili ilk versiyonun çıkmasından sonra sürekli geliştirilmeye devam eden ve gün geçtikçe kütüphanelerini geliştiren bir dildir. Günümüze kadar gelen güncellemelerle beraber şuan 5.0 sürümüyle hayatına devam etmektedir. Programcılar tarafından C# programlama dili orta sınıf bir dil olarak sınıflandırılmış ve tam not almıştır.

C Sharp İle Neler Yapılabilir?

C sharp programlama dili ile aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilir yani kodlayabilirsiniz. Ne kadar büyük düşünürseniz o kadar büyük projeler ile baş başa kalabilirsiniz. C# programlama dili de burada devreye girerek sizlere bu hayalinizdeki projeyi istediğiniz platformda programlama imkanını sizlere sunuyor. Peki C# ile hangi alanlarda kodlama yapabiliriz? C# nerelerde kullanılır?

  • Asp.Net ile Web Uygulamaları
  • Mobil Uygulamalar
  • Konsol Uygulamaları(Yazılımları)
  • DLL Yazma (Kütüphane)
  • Windows Form Tabanlı Uygulamalar
  • Oyun Yapımı(Oyun Programlama(Unity))

Mobil Uygulama Yapma

Java dili kadar kullanışlı ve çok amaçlı olmasa da C# ile de gayet kullanışlı ve güzel tasarımlı uygulamalar geliştirebiliriz.

Asp.Net ile Web Uygulamaları

C Sharp ile web sayfaları kodlayabilir ve bu sayfalar arasında veri alışverişi sağlayabiliriz. Veya daha da farklı birşey yapmak istersek web uygulamaları yazarak istediğimiz şeyleri webe aktarabiliriz.

C# Konsol Uygulamaları

C Sharp’da yazdığımız programları Windows üzerinde fazla bir bellek tüketmeden görüntü olmaksızın CMD ekranında görünen uygulamalardır. Genelde performans gerektiren ve tasarımın önemsiz olduğu yerlerde kullanılır.

C Sharp DLL Yazma

DLL nedir kısaca, Dynamic Link Library yani dinamik kod kütüphanesidir. Peki bunlar neden ve nerede kullanılır? C# da sürekli tekrar ederek çalışmasını istediğimiz kod satırlarını DLL haline getirip bunu çalıştırarak istediğimize ulaşabiliriz.

Windows Form Tabanlı Uygulamalar

Obje tabanlı olarak geliştirilen, bilgisayar üzerinde çalışacak olan grafik arayüzlü programların tamamıdır. Örnek olarak Google Chrome gibi bir web tarayıcısını gösterebiliriz.

Oyun Programlama – Oyun Yapımı

Unity ve benzeri gibi oyun motorları kullanılarak, Unity ile C# programlama dilinde oyun programlayabilirsiniz. Unity dışında da C# ile oyun geliştirme yapabileceğiniz bir çok oyun motoru bulunmaktadır. Ayrıca bu oyun motorları ücretlidir.

c#, c sharp, c sharp nedir, c# nedir, c# ile neler yapılabilir, c# programlama dili, c sharp ile neler yapılabilir, c sharp programlama dili, c# tarihi kısaca, c sharp tarihi kısaca, c# dili, c sharp dili, c sharp oyun yapımı, c# oyun kodlama, c# nerelerde kullanılır
C# ile Oyun Yapımı | dogrukod.com

One Reply to “C# Nedir? C Sharp ile Neler Yapılabilir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir