İçeriğe geç
Çocuklar İçin Kodlama | dogrukod.com

Çocuklar için Kodlama

Bu kılavuzda, çocuklara bilgisayar programlamanın temellerini nasıl öğreteceğinizi ve bu konuyu nasıl heyecan verici ve alakalı hale getireceğinizi göstereceğiz. Bir web sitesini test etme ve herhangi bir ev bilgisayarında kolayca bulunabilen araçlar olan excel makrolarını kullanma gibi gerçek dünya becerilerine odaklanacağız.

Çocuklar Neden Kodlamayı Öğrenmeli?

Temel bir soruyla başlayalım: Çocuklar neden kodlamayı öğrenmeli?

Bunun arkasında en yakın ve pratik olanlardan en soyut ve felsefi olanlara kadar çeşitli nedenler vardır. Bu nedenler aşağıda verilmiştir:

  • Çok pratik bir düzeyde, kodlamayı öğrenmek çocuklarınız için pek çok iş fırsatı açacaktır. Çalışma Bürosu’na göre, yazılım geliştiriciler için ortalama ücret yıllık 103 bin 560 ABD dolarıdır. Artan taleple birlikte yılda %24 artması bekleniyor. Diğer bir deyişle, kodlama işinin popülaritesi çok daha hızlı artıyor ve diğer mesleklerden daha fazla gelir imkanı bulunuyor.
  • Çocuğunuz kariyerinde kodlama becerilerini kullanmaya karar vermemiş olsa bile, bilgisayar programlamada öğrenmenin temellerini öğrenmenin birçok akraba alanda son derece yararlıdır. STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) becerileri birçok alan için gereklidir ve birçok unsuru bilgisayar kodlamayla paylaşırlar.
  • Daha genel bir düzeyde, kodlama, teknik alanların çok ötesinde yararlı olan, eksiksizlik ve ayrıntılara dikkat etme becerisini içerir. Çocuğunuz bir avukat olsa bile, analitik düşünme ona büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
  • Kodlama aynı zamanda eğlenceli ve yaratıcı bir süreçtir. Bu gerçek, karanlık bir bodrum katında oturan bilgisayar kodlayıcıları vizyonuna sahip ebeveynler tarafından kolayca gözden kaçabilir!
  • Ve mümkün olan en geniş düzeyde, bilgisayarların nasıl çalıştığını anlamak, modern dünyayı anlamanın temel bir parçasıdır. Çocuklar kodlamayı öğrenerek karşılaşacakları araçlara, sistemlere ve cihazlara hazırlıklı olacak ve bunları daha güvenli ve verimli kullanabileceklerdir.
bilgisayar eğitimi, çocuklar için kodlama, çocuklar için yazılım, html, kod yazmak, kodlama, kodlama öğrenme, programlama dilleri, programlama yazılımı, scala, yazılım, yazılım dili öğrenme
Çocuklar Neden Kodlama Öğrenmeli | dogrukod.com

Çocuklar İçin En İyi Programlama Dilleri

Başlamak için programlama diline karar vermek, ilgi alanlarına bağlı olmalıdır. Dersleri öğrencilerin ilgi alanlarına göre uyarlamak, iyi bir öğretimin temel ilkesidir ve kendi çocuklarınıza öğretmek için de aynı derecede geçerlidir.

Bazı çocukların başka projelerle ilgisi olabilir ve her biri için en iyi kod farklıdır:

  • Bir web sitesi oluşturmak istiyorlarsa (ortak bir ilk proje), öğrenmesi kolay bir şekilde tasarlanmış olan HTML ile başlayabilirsiniz.
  • Bazı çocuklar robot fikrini büyüleyici bulur ve onlar için kod yazmak oldukça ilgi çekici bir proje olabilir. Lua ve Scala buna odaklanan iki dildir.
  • Çocuklar için belki de öğrenmesi gereken en ilgi çekici ve yararlı dil Java’dır. Bu, basit oyunlar geliştirmek için tercih edilen dildir ve aynı zamanda Bilgisayar Bilimleri AP sınavında test edilen dildir. Dünyanın en başarılı web sitelerinin çoğu (PayPal, Uber ve Netflix) Java üzerinde çalışır ve Java geliştiricileri her zaman yüksek talep görür.
bilgisayar eğitimi, çocuklar için kodlama, çocuklar için yazılım, html, kod yazmak, kodlama, kodlama öğrenme, programlama dilleri, programlama yazılımı, scala, yazılım, yazılım dili öğrenme
Çocuklar İçin Programlama Dilleri | dogrukod.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.