İçeriğe geç
Des Şifreleme | dogrukod.com

DES ŞİFRELEME

1973’te Ulusal Standartlar Dairesi (NBS)’nin  “ulusal bir kriptografik algoritma standardı” bulma duyurusunun üzerine IBM, LUCIFER -günümüzdeki adıyla DES algoritmasını geliştirdi. Sonrasında ismi değişerek DES oldu. Açılımı Data Encryption Standart olan bu kavram dilimize Veri Şifreleme Standardı olarak çevrilmiştir. Simetrik şifreleme algoritmasını ifade eder. Dünyada en çok kullanılan şifreleme algoritmasıdır.

3 des, 3des, des, des algoritması, des nedir, des şifreleme, simetrik şifreleme
Des Şifreleme Nedir | dogrukod.com

DES, 1977’de blok simetrik şifrelemede standart haline getirildi. 1978’de kaba kuvvet saldırılarına yenik düşünce algoritma mantığında değişiklik yapılmadan bazı açıklıkları giderilerek aynı yöntem 3 katına çıkarılmıştır. Bu teknikle çalışan 3DES geliştirilmiştir. Bu yöntemde, şifrelenen veri tekrar geri çözülür ve DES şifrelemesi 3 defa daha yapılır. DES’e göre güvenilirliği daha fazladır ancak hız 3 kat daha azalmıştır. Bankalar ve devlet daireleri gibi birçok kurum ve kuruluşta kullanılmaktadır.

DES Algoritması

DES şifreleme, ortaya ilk çıktığı zamanlarda verileri şifrelemenin ana standardı gizli anahtarlı bir simetrik (tek anahtarlı) olan blok şifreleme algoritmasıydı.

Blok şifreleme, şifrelenecek açık metnin tek sefer yerine belirli bir uzunlukta bloklara bölünerek ayrı ayrı şifrelenmesidir. Her bir blok, 8 bit eşlik biti olmak suretiyle, 64 bit uzunluğundadır. Blok uzunluğu, kullanılan işlemciye bağlı olarak değişebilir. Şifrelenen tüm blokların dizilimiyle şifreli metin elde edilir. Her şifreleme adımına döngü denilir. Her döngüde kullanılan anahtar farklıdır. Bu şekilde şifreli metin ile düz metin arasındaki ilişki gizlenir. Daha çok büyük boyuttaki verilerin şifrelenmesinde, bütünlük kontrolü gerektiren uygulamalarda kullanılır.

3 des, 3des, des, des algoritması, des nedir, des şifreleme, simetrik şifreleme
Des Algoritması | dogrukod.com

3DES

3DES yönteminde şifrelenen veri tekrar çözülür ve DES şifrelemesi 3 defa daha yapılır. Şifreleme için kullanılan ve 24 byte uzunluğunda olan anahtar, 3 bloğa ayrılır. İlk 8 byte ile şifreleme yapılır. DES işlemi bu kadarla tamamlanır ancak 3DES yönteminde şifrelenen metin ortadaki 8 byte ile çözülür ve son 8 byte ile tekrar şifrelenir. Böylece 8 byte’lık blok elde edilir. DES’e göre daha güvenilirdir ancak hız 3 kat daha azalmıştır. Her byte bir eşlik biti bulundurur. Bu yüzden kullanılan anahtar 168 bittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.