İçeriğe geç
Dijital Oyun Tasarımı Bölümü | dogrukod.com

DİJİTAL OYUN TASARIMI BÖLÜMÜ

Medya teknolojileri geliştikçe dijital oyun tasarımı da dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olmaya başlamıştır. Bu alanda yetkin kişilerin yetiştirilmesini akademik düzeyde yapabilmek adına üniversitelerde Dijital Oyun Tasarımı Bölümleri açılmıştır. Yeni teknoloji ürünleri ile her geçen gün daha da gelişen oyun sektöründe yer alacak, yaratıcılığı ile yeni oyunlar tasarlayıp hizmete sunacak yetkin bireylerin yetişmesini amaçlayan bir bölümdür.

DİJİTAL OYUN TASARIMI Eğitim Süresi

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü eğitim süresi 4 yıldır. Sayısal puan türünden tercih edilebilmektedir. Bu bölüm kimi üniversitelerde İletişim Fakültesi kapsamında bulunurken kimi üniversitelerde Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi kapsamında yer almaktadır.

DİJİTAL OYUN TASARIMI Bölüm Dersleri

Oyunlar ve deneyimler oluşturmak için öğrencilerin hayal gücüne ihtiyaç duyan bu bölümde öğrenciler, yeni teknolojilerle yakından ilgilenecek ve bunları çalışmalarına entegre edeceklerdir. Bölüm kapsamında, interaktif deneyimlerin tasarımına ilişkin eğitimler verilmektedir.

	bilgisayar oyunları, dijital oyun, dijital oyun tasarımı, dijital sanat, oyun tasarımcılığı, oyun tasarımı, oyun tasarımı bölümü dersleri, oyun tasarımı bölümü iş fırsatları, sanal gerçeklik
Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Dersleri | dogrukod.com

Oyun tasarımı mekaniği, anlamlı oyun, oyun içeriği, oyun oynama, oyun tasarım yazılımlarının teknik özellikleri, oyun motorları ve görsel açıdan zengin oyun ortamının tasarlanmasıyla ilgili dersler mevcuttur. Bunlar Dijital Oyun Tasarımı için Matematik, Dijital Oyunlar için Kod Yazımı, Sanat Tarihi, Görsel Algı Psikolojisi, Dijital Oyun Mekaniği ve Tasarımı, Oyun Karakter Tasarımı, Sürdürülebilir Gelişme ve Sinema, Televizyonlarda Haber Sunuculuğu ve Diksiyon, Dijital Oyun Öykülemesi ve Senaryo, Siber Güvenlik, E-Spor, Dijital Oyun Tasarımı için Fizik, Sosyal Medya Pazarlaması, Sanal Gerçeklik Uygulamaları ve Dijital Oyun gibi derslerdir.

DİJİTAL OYUN TASARIMI İş Fırsatları

Dijital eğlence ve bilgisayar oyun endüstrisinde çokça eksikliği hissedilen bu bölüm mezunları oyun tasarımının her türlü aşamasında yer alabilirler.

Bölümlerinde dijital medya, dijital sanatlar, HCI, Oyunların Tarih ve Teorisi / Oyun, 2D ve 3D grafikler, simülasyon ve modelleme, kullanıcı arayüz tasarımı, hikaye anlatımı ve anlatı mimarisi gibi konularda eğitim aldıkları için istihdam konusunda sadece oyun sektöründe değil aynı zamanda grafik tasarım atölyelerinde, oyun firmalarında, reklam ajanslarında, haber ajanslarında, film prodüksiyon şirketlerinde, ses prodüksiyon stüdyolarında, animasyon ve modelleme şirketleri gibi birçok kurum ve kuruluşta çalışabilirler.

	bilgisayar oyunları, dijital oyun, dijital oyun tasarımı, dijital sanat, oyun tasarımcılığı, oyun tasarımı, oyun tasarımı bölümü dersleri, oyun tasarımı bölümü iş fırsatları, sanal gerçeklik
Dijital Oyun Tasarımı Bölümü İş Fırsatları | dogrukod.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.