İçeriğe geç
Endüstri 4 Nedir | dogrukod.com

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0, sanayi devriminin bugünkü aşamasına verilen addır. Akıllı dijital teknoloji ve üretimin entegrasyonudur ve otomasyon, makine öğrenimi ve gerçek zamanlı verilere ağırlık verir. Bu devrim, üretim süreci boyunca gerçek zamanlı iç görülere ve bilgilere erişme ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Endüstri 4.0, dünyanın sahip olduğu veya şu anda yaşadığı 4 farklı endüstriyel devrimin sonuncusudur. Endüstri 4.0, son yıllarda medyanın büyük ilgisini çekti, ancak bu kavram birçok girişimci için soyut kalıyor. Endüstri 4.0, üretkenliği arttırma açısından, maliyetleri düşürme ve ürünlerinizin kalitesini iyileştirme potansiyeline sahiptir.

Endüstri Devrimi

Bunun, 1700’lerin sonlarında, el işçiliğinden gelişmiş üretimde, artan çıktı ve ilkel olarak optimize edilmiş üretime yönelik su ve buharla çalışan motorların kullanımına kadar, yaygın bir şekilde gerçekleştiği düşünülmektedir.

dijital, elektronik, endüstri, endüstri 4.0, endüstri devrimi, endüstriyel, endüstriyel elektronik, entegre devre, makine öğrenimi, otomasyon, sanayi, transistörler, üretim
Endustri 4.0 Nedir | dogrukod.com

İkinci Sanayi Devrimi

Fabrikalarda çelik ve elektriğin devreye girmesiyle; ikinci sanayi devrimi 20. yüzyılın başlarında başladı. Bu, karmaşık üretimi basit özel görevlere bölen montaj hattı gibi seri üretim konseptlerinin yaratılmasıyla sonuçlandı.

Üçüncü Sanayi Devrimi

Dijital Devrim olarak da bilinir. Üretim süreçlerine daha fazla elektronik teknoloji girmeye başladıkça, analogdan dijitale geçiş gerçekleşti. Bu devrimin anahtarı, otomasyonu daha erişilebilir hale getirdiği için transistörlerin ve entegre devre parçalarının seri üretimiydi. Bu dijital devrim hala devam ediyor.

Endüstri 4.0

Dördüncü Sanayi Devrimi son birkaç on yılda ortaya çıktı. Dijital devrimin temeli üzerine inşa edilir, ancak IoT veya Nesnelerin İnterneti kullanımıyla yepyeni bir birbirine bağlılık düzeyine sahiptir. IoT‘nin yanı sıra makineden makineye iletişim veya M2M, insan müdahalesi olmadan değerlendirip teşhis edebilen kendi kendini izleyen akıllı makinelere izin verir.

Bu yeni akıllı üretim dalgası, üretkenliği ve çıktıyı artırmak, verimliliği artırmak ve akıllı fabrika olarak bilinen şeyi yaratmak için gerçek zamanlı verilere erişimi kullanıyor. Bu, kuruluşların bir adım daha ileri gitmek için artırılmış gerçeklik ve yapay zeka kullandıkları bazı durumlarda bir adım daha ileri gidiyor.

dijital, elektronik, endüstri, endüstri 4.0, endüstri devrimi, endüstriyel, endüstriyel elektronik, entegre devre, makine öğrenimi, otomasyon, sanayi, transistörler, üretim
Endüstri 4 | dogrukod.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.