Express Entry ile Kanada’ya Gitmek

Express Entry ile Kanada’ya Gitmek

Express entry öncelikle Kanada ülkesi tarafından sunulmuş olan bir kurumu kapsar. Express entry ile yeni göçmenlik başvuru sistemi ortaya konur. Bu alanda bugün Kanada’ya gitmek isteyen birçok göçmen vardır. Ancak ülke her göçmeni ülkesine kabul etmiyor. Ülkenin kendi çapında belli başvuru kriterleri vardır. Bunların karşılanması da karşı taraftan talep edilir. İşte bunun için express entry denilen bir yapı oluştu. Bu yapıda göçmek isteyen göçmenler bir araya gelir. Her biri için göçmenlik başvuru almak ve kabul edilmek en az 6 ay sürer. Bu süreç içinde de gerekli değerlendirme yapılır. Bunun sonucunda kabuller alınır.

Express Entry Sistemi

Bugün göçmenlik adı altında Kanada’ya gitmek isteyen birçok kişi vardır. Sayıca çok fazla olduğu için bu durum ülkede bir takım sorunları ortaya çıkarabilir. İşte bu tür sorunların yaşanmaması adına bu yapı ortaya çıktı. Bu yapı ile birlikte göçmen olma isteyen kişiler belli bir yapı içine toplanıp gerekli şekilde incelenir. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra da kimlerin alınıp kimlerinde alınmayacağına karar verilir. Yani kişilere belli şart ve koşullar getirilir. Bu koşullar sağlandığı sürece kişi ülkeye kabul edilir. Bu alanda ülkeye kabul edilecek kişi sayısı da bellidir. Yani çok fazla sayı başvuru olarak alınmaz. Özellikle belli bir rakam vardır. Bunun da geçilmemesi gerekmektedir. Bu sistem ile birlikte bir nevi eleme yapılır. Yapılan eleme ile kimlerin kabul edileceğine asıl karar verilir. Özellikle okumuş kesimler için daha çok avantaj vardır. Öğrenciler için de yine bu şartlar daha çok geçerli olur. Bu sistem ise tam altı aylık sürecek olan bir incelemeyi kapsar.

Express Entry in Önemi

Express entry öncelikle fazla göçmen sayısının oluşmasının önüne geçmektedir. Express entry ile belli kişiler göçmenlik statüsü altında izin alıp ülkeye geçiş yapar. Kanada birçok ülke içinden oldukça gelişmiş olan bir statüye sahip. Bu yüzden de göçmenler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri haline geldi. Özellikle son zamanlarda bu alanda sayı da giderek arttır. Bu yüzden bunun önüne geçmek adına bu yapı oluştu. Bu yapı altında göçmenler kaydedilir. Bu kayıt altında da gerekli inceleme yapılır. Ancak inceleme en az altı ay olacak şekilde sürer. Yani anında sonuçlanma durumu söz konusu olmaz. Bugün özellikle kaçak yollarla göçmen olan kişilerin de sayısı bir hayli fazla özellikle bunların da önüne geçmek adına yine bu yapı devreye girer. Böylece belli koşul ve şartlar altında kimlerin bu statüyü alacağı ortaya çıkmış olur. Yani fazla göçmen alma ve kaçak yollarla gitme durumu önlenmiş olur. Bu yapı hala da varlığını sürdürmeye devam eder.

Express Entry ile Kanada’ya Gitmek

Express entry ile çok rahat bir şekilde ülkeye giriş yapılır. Eğer kaçak yollarla giriş yapılırsa bu anında tespit edilir. Tespit edildikten sonra ise bu durum sonucunda kişi ülkeden çıkartılır. Üstelik daha sonra ülkeye alınması gibi bir durum da söz konusu olmaz. Bu yüzden daha önceden bu yapı altında belli bir kayıt açılabilir. Eğer kayıt açılırsa buna göre kişi incelemeye tabii tutulur. Yani kişinin suç ve sabıka durumuna bakılır. Ayrıca kişinin genel iş yapısı da ele alınır. Özellikle okumuş ola kesimler için avantaj daha çok olur. Ancak ülkeye çoğu zaman işçi ihtiyacı doğuyor. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman yine kayıt altında olan kişiler işçi olacak şekilde ülkeye gidebiliyor. Ancak kayıtta kişinin hangi alanda usta olduğu da yer alır. Yani bu kayıt ile birlikte daha sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geçiş yapılıyor. Üstelik kişi bu yolla ülkede yıllarca kazanma şansını da elde etmiş oluyor.

Express Entry ye Kaydolma

Bu yapıya kaydolmak için daha önceden bilgi sahibi olmak gerekir. Bunun için web alanını tercih edebilirsiniz. Express entry ye kaydolma işlemi için web alanında sizlere bilgi sunulur. Çünkü bu yapı ile ilgili hiçbir bilgiye sahip olmayan kişiler de oldukça fazladır. Durum böyle olduğu zaman daha önceden belli bir bilgi alınmasına ihtiyaç duyulur. Gerekli bilgi de alındıktan sonra kayıt ol butonu karşınıza çıkacaktır. Bu alanda belli bilgi alma sayfası vardır. Bu sayfada boş olan alanların doğru şekilde doldurulması gerekir. Gerekli alanlar doldurulduktan sonra da artık kaydolma işlemi tamamlanmış olacaktır. Bu işlem için form şeklinde bir sayfa karşınıza çıkacak. Bu yüzden form için kendi bilginiz ne ise öncelikle onun girilmesi gerekmektedir. Daha sonra işlem için size dönüş yapılacaktır. Yani dönüş yapılana kadar herhangi bir yeri aramaya gerek yoktur. Ancak bilgi almak için gerekli iletişim kanalları da sizi bekler.

Express Entry de İşlem

İşlem yapmak için öncelikle web alanı ziyaret edilebilir. Bu alanda gerekli bilgiler sizlere sunulacaktır. Yani işlem için sadece form alanı doldurulmaıs gerekir. Bu alan eksiksiz bir şekilde doldurulup gönderme işlemi yapılır. Çok kısa bir süre içinde hangi adımları takip edeceğiniz sizlere sunulur. Yani bu adımları takip ederek anında bu alan ile ilgili işlemleri yapabilirsiniz. Ancak kayıt ve diğer işlemler yapılsa bile kabul edilip edilmeyeceğiniz için tam 6 aylık bir sürenin geçmesi gerekecektir. Bu süre geçtikten sonra sizlere yanıt gelecektir. Ancak bu süre zarfından isterseniz siz de arayıp gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Yani iletişim kanalları sizlere açık olacak şekilde sunulur. Express entry işlem alanı ile şimdi çok basit bir şekilde anlık işlem yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir