İçeriğe geç
Google Analytics Nedir | dogrukod.com

Google Analytics Nedir?

Google Analytics nedir? Google Analytics, bugün piyasadaki en iyi web analizi araçlarından biridir. Dünya çapında 50 milyondan fazla web sitesi bu güçlü ve sağlam uygulamaya güveniyor. Herhangi bir web sitesi, ziyaretçilerin sitede ne yaptığını daha iyi anlamak için Google Analytics‘i kullanabilir. Bu ücretsiz araç, önemli verileri izlemeyi ve analiz etmeyi kolaylaştırır. GA kullanarak erişebileceğiniz düzinelerce farklı rapor vardır. Bunların bazıları basitken diğerleri biraz daha karmaşıktır. Başlangıç olarak, başlamak için hangi raporları kullanmanız gerektiğini açıklayacağım.

Google Analytics Nedir? Neden Google Analytics Kullanmalıyız?

Google Analytics, web yöneticilerinin site trafiğini analiz etmelerine yardımcı olan ücretsiz bir web sitesi analiz uygulamasıdır. Web sitesi ölçümleri için Google tarafından sağlanan birçok araçtan biridir. Kısacası, platform size site performansınızla ilgili eksiksiz bir resim sunar. GA geniş bir veri yelpazesi toplar ve kapsamlı raporlar oluşturur. Web siteniz ve ziyaretçileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu raporları kullanabilirsiniz. GA tarafından toplanan bazı temel bilgiler, sitenizin kaç ziyaretçi aldığı, bu ziyaretçilerin nereden geldiği, sitenizde nasıl gezindikleri, her sayfada ne kadar zaman harcadıkları ve çok daha fazlasını içerir. Liste uzayıp gidiyor.

analiz, analytics nedir, google analytics, google analytics nedir, internet hizmetleri, ölçüm, pazarlama, seo
Google Analytics | dogrukod.com

Neden Google Analytics’e İhtiyaç Duyulur?

Web siteniz, çevrimiçi varlığınızın çekirdeğidir. İster kişisel blog, ister küçük işletme web sitesi veya uluslararası e-ticaret şirketi işletiyor olun, web siteniz başarınızda çok önemli bir rol oynar. Google Analytics’i kullanarak, web sitenizin bir pazarlama aracı olarak ne kadar etkili olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Web sitenize en çok trafiği hangi dijital kampanyaların sağladığı gibi değerli bilgiler öğreneceksiniz. Trafik modellerini ve ziyaretçi davranışını izlemek, genel dijital varlığınızla birlikte web sitenizin etkinliğini ölçmenize olanak tanır. Web sitenizin ziyaretçileri nerede bulunuyor? Sitenize en fazla trafiği hangi pazarlama kanalları çekiyor? Web sitenizdeki en popüler sayfalar hangileri? Tüm bu sorular ve daha fazlası Google Analytics ile yanıtlanabilir.

Yeni başlayan biri olarak, bu aracı kullanarak alacağınız en değerli bilgiler budur. Trafik, bir web sitesini ve işi yürütmek için en kritik veri noktalarından biridir. Trafiğinizin gün, hafta veya ay bazında arttığını veya azaldığını görmek son derece faydalıdır. Temel düzeyde bile, trafiği izleyerek web sitenizin performansı hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Trafik artıyorsa, bir şeyler çalışıyor demektir. Trafik azalıyor mu? Bir şeyler yanlış veya iyileştirilmesi gerekiyor. Daha yeni web siteleri için, trafik artışınızı görmek önemli bir doğrulama ölçütüdür. Doğru şeyi yaptığınız konusunda sizi yolda tutmanıza ve motive etmenize yardımcı olur.

analiz, analytics nedir, google analytics, google analytics nedir, internet hizmetleri, ölçüm, pazarlama, seo
Google Analytics Verileri | dogrukod.com

2 Yorum

  1. Google analytics hakkındaki açıklamanız gayet güzel, yalnız google analytics ekleyen kullanıların doğru sonuçları elde etmeleri için webmaster tools uda eklemelerini önermelisiniz, ikisi birlikte daha verimli sonuçlar elde etmeye imkan sağlamaktadır. Google Analytics tek başına sadece siteye gelen ziyaretçiyi ve hangi eylemlerde bulunduğunu gösterir. Analytics bölümünde mutlaka sitenizi webmaster tools ta analitics’le ilişkilendirmelisiniz.

  2. Google Analytics, birçok web sitesi sahibi tarafından trafiğin takip edilmesi ile kullanılan ziyaretçi izleme yazılımıdır ve kendi sektörü içerisinde en çok kullanılan olma özelliğine sahiptir. Ayrıca, Google Analytics kullanarak web site ziyaretçileri hakkında detaylı bilgi etmenin de mümkün olduğunu düşünmek gerekirse birçok web site yöneticisi için son derece kullanışlı bir webmaster tool olduğunu da yeniden belirtmek gerekiyor. Günlük, haftalık ve aylık ziyaretçi verilerinin yanı sıra anlık ziyaretçiler hakkında ve bu ziyaretçilerin hangi sayfaları dolaştığı hakkında da bilgi veren bu yazılım birçok web sitesi sahibinin bu verilere göre sitesine yön vermesine de yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir