Google Fuchsia OS nedir?

Fuschia OS nedir? Fuschia OS, Google geliştirilen Android ve IOS işletim sistemleri gibi bir işletim sistemidir. Google’ın resmi olarak tanıtılmasa da kapalı kapılar arkasında geliştirilen Fuchsia OS, Chrome ve Android işletim sistemlerinin yerini almaya hazırlanıyor.

Yine Google tarafından geliştirilen Android ve Chrome işletim sistemlerinin aksine, Fuchsia OS tamamen Google tarafından geliştirilen bir sistemdir. Android ve Chrome işletim sistemleri, Google’ın ekosisteme kattığı işletim sistemleri olmasına rağmen Linux çekirdeklerinden güçlerini almaktadırlar. Fuchsia OS ile Google tarafından temelleri atılmış olan ve sıfırdan geliştirilen Zircon Kernel işletim sistemi çekirdeği kullanımaktadır. Tasarımı, işletim sistemi çekirdeği ve akla gelebilecek her şeyi kendisine ait olan yazılım sayesinde, Google kendi ekosistemini oluşturarak güçlü bir şekilde teknoloji dünyasının rotasını değiştirmeyi planlıyor.

Fuchsia OS Özellikleri

  • Öncelikle Fuchsia OS tamamen Google ürünü olmasıyla kendini ön plana çıkarıyor.
  • Fuschia OS, Google’ın bugüne kadar geliştirdiği işletim sistemlerinin aksine tüm teknolojik cihazlara uyumlu olan yapısıyla rakiplerinin önünde kendine yer buluyor. Örnek verecek olursak Fuchsia OS: telefon, tablet, televizyon ve akla gelebilecek her türlü teknolojik alet ile uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.
  • Android ile birlikte yaygınlaşan ve tanınan Metarial Design tasarım trendi Fuchsia OS’un da temellerini oluşturuyor. Alışıla gelmiş olan Android uygulamalarının aksine Fuchsia OS’da yine Google’ın geliştirmiş olduğu Flutter SDK ile oluşan ve Dart programlama temeline dayanan uygulamalar yer alıyor.
  • Zircon Kernel çekirdeği birimler arası iletişimi sıralayarak buruk organizasyon yapar. Yani her uygulamayı aynı anda çalıştırıp uykuya almak yerine gerektiğinde çağırılan uygulamayı çağırarak bizlere daha organize ve stabil bir kullanım olanağı sağlar.
Fuchsia OS Özellikleri | dogrukod.com

Fuchsia OS Çıkış Tarihi

Fuchsia OS ilk olarak keşfettiğimizde 2016 yılında, Google Fuchsia OS’e ilişkin kaynak kodlarını GitHub üzerinden paylaşmıştı. Bundan sonrasında ise kendisinden pek fazla haber alamamıza rağmen Google kapalı kapılar arkasında geliştirmeye devam etti halen de bu geliştirme süreci devam ediyor. Kullanıcılara Android ve benzeri işletim sistemlerinden daha gelişmiş bir deneyim sunacağı söylenen Fuchsia OS’in ne zaman tüm kullanıcılara açık ve kullanılabilir hale geleceğinden kimsenin haberi yok. Kısacası çıkış tarihi henüz belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir