İçeriğe geç
İşlemci (CPU) nedir | dogrukod.com

İŞLEMCİ (CPU) NEDİR?

Bilgisayarların performansını etkileyen en önemli unsurlardan biri işlemcidir.  Bir bilgisayar tüm donanımsal özelliklere sahip olsa da CPU yani bir işlemci olmadan çalışır durumda değildir. Bilgisayarların işletim sistemini ve diğer programların çalışmasını sağlayan ve birimler arasındaki veri akışını kontrol ederek veriyi işleyen donanım birimine Merkezi İşlem Birimi, işlemci yani CPU denir.

İşlemcilerde transistor olarak adlandırılan yarı iletken elektronik malzemeler mevcuttur. Bunların büyük bir bölümü CPU soketinde ve ana kart üzerinde bulunur.  İşlemcinin altında bulunan bağlantı pinleri yardımıyla ana karta bağlanarak tüm işlemleri yerine getirir. Her CPU’nun altında yüzlerce bağlantı pini yer alır. Bu pinlerin takılacağı ana karttaki işlemci soketi her modelde farklıdır. Ayrıca, belli türdeki işlemcileri destekler.

arithmetic logic unit, bilgisayar bileşenleri, cpu, cpu nedir, donanım, iç donanım, ilk işlemci, işlemci, işlemci hızı, işlemci nedir, işlemcilerde transistör, mikroişlemci programlama
İlk İşlemci | dogrukod.com

İlk İşlemciden Günümüze

İlk mikroişlemci, 1970’li yıllarda Intel tarafından 4004 adıyla çıkarılmıştır. Geniş çaplı mikroişlemci ise Intel’ in 8080 adıyla 1974’te tanıttığı işlemci olmuştur. O zamanlardan günümüze kadar uzanan gelişimi şu an milyonlarca transistörün silikon bir çip üzerinde birleştirilmesine kadar uzanmaktadır.

İşlemci Çalışma Şekli

İşlemcilerde matematiksel ve mantıksal işlemleri yapan birime ALU yani Arithmetic Logic Unit denir. Bu birim sayesinde kendisine verilen aritmetik ve mantıksal komutları yerine getirebilir. İşlemciler, kendilerine yüklenen komutları kullanıcının istediği zaman yerine getirmek üzere çalışırlar. Ancak bilgisayarlar, kendinde tanımlı olmayan komutları yerine getiremez.

Aritmetik ve mantıksal işlem yapma yeteneğine sahip olan işlemciler, makine dili olan, 0 ve 1’lerden oluşan düşük seviyeli kodlama sistemi ile çalışmaktadır. Komutların yerine getirilebilmesi için işlemciye gönderilen elektrik sinyalleri, milyonlarca transistörlerden geçmekte ve toplama, çarpma, çıkarma ve bölme gibi temel matematiksel işlemlere dönüştürülerek komut yerine getirilmektedir.

arithmetic logic unit, bilgisayar bileşenleri, cpu, cpu nedir, donanım, iç donanım, ilk işlemci, işlemci, işlemci hızı, işlemci nedir, işlemcilerde transistör, mikroişlemci programlama
İşlemci Çalışma Şekli | dogrukod.com

İşlemci Hızı

Çalışma hızları kullanılan mimari ve üretim teknolojisine bağlı olarak değişkenlik gösteren işlemcilerin hız birimleri HZ, MHZ ve GHZ olarak ifade edilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde işlemcilerde genellikle kullanılan hız birimi GHZ olması gelinen noktayı ifade etmesi açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.