İçeriğe geç
İşletim Sistemi Nedir | dogrukod.com

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemleri günümüzde bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi birçok teknolojik cihazda bulunur. Bilgisayarda ise iç ve dış donanım birimlerinin, uygulama yazılımlarının yönetim ve denetimini sağlayarak bilgisayarı daha kolay kullanmayı sağlar. Diğer bir ifadeyle bilgisayar donanımı ile bilgisayar kullanıcısı arasında bir arayüz görevini yürüten programlar topluluğudur.

Bu programların genel amacı, bilgisayar kullanıcısına programları çalıştırabileceği uygun ortamı oluşturmak ve bilgisayar sisteminin etkin ve verimli şekilde kullanılmasını sağlamaktır. İşletim sistemi olmadan cihaz kullanılamaz haldedir. Bilgisayar üretildikten sonra yüklenir ve istenildiği takdirde silinip tekrar yüklenebilir veya yerine başka bir işletim sistemi kurulabilir.

açık kaynak kodlu işletim sistemleri, işletim sistemi, işletim sistemi görevleri, işletim sistemi görevleri nelerdir, işletim sistemi nedir, işletim sistemi türleri, işletim sistemleri, kapalı kaynak işletim sistemleri
İşletim Sistemi Türleri | dogrukod.com

İşletim Sistemi Türleri Nelerdir?

İşletim sistemleri kapalı kaynak kodlu işletim sistemleri ve açık kaynak kodlu işletim sistemleri (Linux) olmak üzere ikiye ayrılır. Kapalı olanlar arasında Microsoft Windows, Mac OS X ve Chrome OS gibi sistemler bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu olanlar ise Ubuntu, Centos, FreeDos32, GNU/Hurd, Haiku gibi sistemlerdir.

İşletim Sistemi Görevleri Nelerdir?

İşletim sistemleri grafik tabanlı arayüzler sayesinde birçok işlemi kısa sürede ve daha az adımda yürütmektedir. Kullanıcıların birden fazla işi aynı anda yapması halinde tüm işlemlerin problemsiz şekilde ilerlemesini sağlar. İşlemciye görevleri paylaştırmak, işletim sisteminin sorumluluğundadır.

Bilgisayarda açılan her program için bellekte alan ayrılır. Programlardan biri kapatıldığında ise o programa ayrılmış alan boşaltılır. Bunun için bellekte alanların dolu ya da boş olduğunun belirlenmesi ve yeni açılan programın hangi boş alana yerleştirileceği de işletim sisteminin görevidir. Bunun yanında bilgisayar ile donanım birimleri arasındaki veri alışverişini yönetmek de görevli arasındadır.

açık kaynak kodlu işletim sistemleri, işletim sistemi, işletim sistemi görevleri, işletim sistemi görevleri nelerdir, işletim sistemi nedir, işletim sistemi türleri, işletim sistemleri, kapalı kaynak işletim sistemleri
Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri | dogrukod.com

Bilgisayara yeni eklenen bir donanım birimi işletim sistemi sayesinde tanınmış olur. Grafik arayüzü ile dosya kayıt etme, silme, kopyalama ve farklı bir yere taşınma işlemleri görselleşirken işletim sistemi sayesinde tüm bunlar yapılabilir olmaktadır.

Bilgisayara gelebilecek herhangi zararlı yazılım saldırısında veya elektriksel tehlikede işletim sistemindeki farklı güvenlik ve uyarı sistemleri ile korunmasını sağlamaktadır. Ancak bazı açıklar olabilmektedir. Bunların kötüye kullanımının yaşanmaması için antivirüs programları gibi ek yazılımlar gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.