İçeriğe geç
Kodlama Nedir | dogrukod.com

Kodlama Nedir Nasıl Yapılır?

Bir bilgisayarın kendisi akıllı değildir. Evet, güçlüler ve görevleri bir insandan çok daha hızlı yerine getirme potansiyeline sahipler. Ancak bilgisayarların talimat yazması ve onlara ne yapacaklarını söylemesi için bir insana ihtiyacı vardır. Bu nedenle, programlama, bu talimatları yazma sürecidir. Bunu yapmak için bir programlama dili kullanıyoruz. Bu talimatlar, bilgisayarın anlayabileceği okunabilir bir biçime çevrilmiştir. Talimatlar daha sonra bilgisayar tarafından yürütülür.

Örnek olarak bir fincan çay yapalım. Bir fincan çayın nasıl yapılacağına dair talimat verecekseniz, aşağıdaki gibi görünecektir:

  • Biraz su kaynat
  • Çay poşeti ile bir bardağa sıcak su dökün
  • Çay demlesin
  • Çay poşetini çıkarın
  • Süt ve / veya şeker ekleyin (istenirse)
kodlama, kodlama ne işe yarar, kodlama nedir, programlama dilleri, programlama nedir, programlama yazılımı, web tasarımı ve kodlama, yazılım dili öğrenme
Programlama Nedir | dogrukod.com

Basit, değil mi? Bir insanla iletişimin bir bilgisayarla iletişim kurmaktan farklı olduğunu doğal kabul ediyoruz. Bir insanın önceden bilgisi ve yaşam deneyimi vardır, çayı nerede bulacaklarını bilebilirler. Sütün buzdolabında saklandığını bildiklerini varsayıyoruz. İnsanların da sezgileri vardır. Bir fincan bulamazsanız, bunun yerine dolapları arayabilirsiniz. İnsanların beden dili gibi sözlü olmayan ipuçlarını da okumak var. Programlama söz konusu olduğunda, çok spesifik olmalısınız.

Programlama Dilleri Nedir?

Programlama dilleri, hem assembly gibi düşük seviyeli diller hem de JavaScript gibi yüksek seviyeli programlama dilleri yelpazesine girer. Ama bir programlama dili tam olarak nedir? Aklıma gelen en iyi benzetme, bugün kullandığımız konuşma dilleridir. Tüm diller aynı fikri ifade eder, ancak başka bir kişiye farklı şekillerde:

İngilizce: Merhaba

Fransızca: Bonjour

İspanyolca: Hola

Programlama dilleri aynı fikri ifade etmenin farklı yollarıdır, bunun yerine bir bilgisayara. Aşağıdakiler, üç farklı programlama dilinde “Merhaba” çıktısını alacaktır:

JavaScript: alert (“Merhaba”);

Python: yazdır (“Merhaba”)

Perl: “Merhaba” yazdır;

Her programlama dilinin kendi sözdizimi vardır. İngilizcede gramerimiz var. Aynısı programlama dilleri için de geçerlidir ve her birinin kendi kuralları vardır.

kodlama, kodlama ne işe yarar, kodlama nedir, programlama dilleri, programlama nedir, programlama yazılımı, web tasarımı ve kodlama, yazılım dili öğrenme
Kodlama Nasıl Yapılır | dogrukod.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.