İçeriğe geç
Kriptografi Nedir - Şifreleme Nedir | dogrukod.com

Kriptografi Nedir (Şifreleme Nedir)?

İnsanlık geçmişten günümüze kadar tüm zamanlarda sırlarını gizli ve güvende tutmak için şifreli mesajlara, şifreli mesaj yazma ve şifre çözme sanatlarına ilgi duymuştur. Bu alan ihtiyaç doğrultusunda günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Şu an ise dijitalleşen dünya ile bu ihtiyaçlar dönüşerek bilişim ortamında dijital verilerin korunmasını sağlayan şifreler yani sanal kilitlere evrilmiştir.

Hazırlamaya ve çözmeye insan gücünün yetmeyeceği bilgisayarlarla hazırlanan çok girift şifreler de üretilmiştir. En güvenli şekilde mesajın istenmeyen kişiler tarafından anlaşılmayacak bir biçime dönüştürülmesini sağlayan gizli olan kodların hazırlanması ve gerektiğinde bu şifrelerin kırılmasını sağlayan bilim kriptografidir.

asimetrik şifreleme, kriptografi, kriptografi nedir, kriptolama nedir, şifre çözme, şifreleme, şifreleme nedir, şifreleme yöntemleri, şifreli mesaj, şifreli mesaj yazma, simetrik şifreleme, simetrik ve asimetrik şifreleme
Şifreleme Yöntemleri | dogrukod.com

En genel tanımıyla iletişim emniyetini sağlamak amacıyla kullanılır. Kriptografi, bir düz metin ya da diğer bir ifadeyle açık metni alır ve bunu yalnızca hedef alıcılar tarafından anlaşılabilecek bir forma dönüştürür. Bir düz metni şifrelemek için çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Bunlar simetrik şifreleme, asimetrik şifreleme, karma fonksiyonları, blockchain ve dijital imzalar en çok kullanılan şifreleme tekniklerinden birkaçıdır. Çoğunlukla diğer siber güvenlik önlemleriyle birlikte kullanılır. Kredi kartı numaraları, gizli belgeler, Bitcoin alışverişi gibi işlemleri de kapsayan birçok uygulamada verilerin güvenli tutulması için şifreleme yöntemleri kullanılmaktadır.

Şifreleme Nasıl Yapılır, Şifreleme Yöntemleri Nelerdir?

Şifreli bir mesaj göndermek için gönderenin farklı algoritma ile bazı sistematik yöntemleri kullanarak içeriği değiştirmesi gerekir. Bu iki şekilde yapılabilir. Ya orijinal metin bazı yöntemlerle karıştırılarak şifrelenir ya da şifreli mesaja uygun bir metin yazılarak şifreleme yapılır.

asimetrik şifreleme, kriptografi, kriptografi nedir, kriptolama nedir, şifre çözme, şifreleme, şifreleme nedir, şifreleme yöntemleri, şifreli mesaj, şifreli mesaj yazma, simetrik şifreleme, simetrik ve asimetrik şifreleme
Şifreleme Nedir? | dogrukod.com

Günlük hayatta kullanılan bilgisayarlarda Tek Kullanımlık Şerit yöntemi ile bitsel operasyonla şifreleme yapılmaktadır. Bunun yanında simetrik anahtarlı şifreleme, açık anahtarlı şifreleme yöntemleri de vardır. Açık anahtarlı şifrelemelerde şifreleme algoritması gizli değildir. Açık anahtar ve gizli anahtar olmak üzere iki şifreleme anahtarı kullanılır. Açık anahtar, mesajı şifrelemek için gizli anahtar ise şifreyi çözmek için kullanılır. Şifreleme sayesinde orijinal mesajın bütünlüğü korunur. Üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan mesajın gönderildiği gibi olduğu garantilenir. Bu durum ve kimlik tespiti sebebiyle gönderen mesajı gönderdiğini, alıcı ise aldığını reddedemez. İzinsiz kişi ya da uygulamaların erişmesi ise engellenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.