İçeriğe geç

LINUX İşletim Sistemi Tarihi

Linux, dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. Günümüzde, dünyada bulunan süper bilgisayarların %97’si, akıllı telefonların %80’den fazlası, milyonlarca masaüstü bilgisayar, web sunucularının %70’i, birçok tablet bilgisayar ve diğer elektronik cihazların birçoğu Linux ile çalışmaktadır. Bu başarı ise uzun bir geçmişe dayanmaktadır.

1980

1980’lerde birçok firma kendi Unix işletim sistemini geliştirmeye başlamıştır. Bunun sonucunda, ortaya birçok Unix sürümü çıkmış ve komutlar, ifadeler ve tanımlar birbirine karışmıştır. Bu aşamada ise Linux’un temelleri atılmaya başlanır. Richard Stallman, bu karışık ve parçalı yapıya bir son vermek için GNU Projesini başlatır. Amacı, herkesin üzerinde çalışabileceği ve ücretsiz olarak kullanılabileceği bir işletim sistemi oluşturmaktır. Günümüzde Linux içerisinde kullanılan birçok komut ve araç, bu projenin sonucudur.

1990

1990’ların başında ise Linux Torvalds adında Helsinki Üniversitesi’nden Finlandiyalı bir bilgisayar bilimi öğrencisi, 386 işlemcili bir bilgisayarda POSIX standartlarının çalışabildiği çekirdek (kernel) adlı bir program geliştirmiştir. UNIX gibi olan ancak aynı zamanda herhangi bir bilgisayarda çalışan bir işletim sistemi yapmıştır. Programın kaynak kodlarını insanlarla paylaşır ve tek amacı, 386 işlemcilerde GNU araçlarının çalışabilmesini sağlamaktır. Bu durum çokça ilgi görmüş ve çekirdek program kısa zamanda yayılmıştır. 1994’ te Torvalds, Linux çekirdeğinin 1.0 sürümünden haberdar etmiştir. Bunun ardından 150.000 nüfuslu California, dünyada tümüyle Linux üzerinde çalışacak ilk şehir haline gelmiştir. 1995’te ise Bob Young ve Mark Ewing Red Hat, Linux’u risk alarak kendi pazarlama ve teknik uzmanlıklarında kullanmaya karar vermişlerdir. 1996’da Red Hat Linux 4.0, InfoWorld tarafından yılın masaüstü işletim sistemi olarak seçilmiştir. 1997’de Red Hat 5.0 aynı başarıyı tekrarlamıştır. Bunun ardından birçok şirket ve girişimci Red Hat’ı desteklediğini duyurmuştur. Kasım 1998’de Red Hat Linux 5.2 piyasaya sürülmüştür.

2015

Şubat 2015’te 3.9 sürümü yayınlanmıştır. Ardından nisan ayında ise bu sürüme birkaç yüz bin program satırı ile binlerce geliştirici eklenerek Linux Kernel 4.0 sürümü yayınlanmıştır. Geliştiricilerin katkıları Intel, Samsung, IBM, Nokia, Google, Microsoft ve daha birçok firma tarafından mali olarak desteklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir