İçeriğe geç
Neuralink Nedir | dogrukod.com

Neuralink Nedir? Neuralink Teknolojisi

Neuralink Nedir? Neuralink, beynimizi bilgisayara bağlama düşüncesi, tek kelime etmeden kablosuz iletişim kurabilme, daha önce hiç düşünmediğimiz şeyleri ve daha fazlasını hayal edebilme ve yapabilme düşüncesi, bilim kurguda hayal ettiğimiz ve tasvir ettiğimiz bir şeyi güçlü hissettiriyor. Elon Musk‘ın nöral arayüzler etrafında teknoloji geliştirmeyi amaçlayan firma Neuralink‘in sunduğu en son teknoloji yeniliği olan Neuralink sayesinde tüm bu fanteziler şimdi gerçek olabilir.

Neuralink Teknolojisi Nedir?

Neuralink N1, beyne arayüz oluşturan 1024 kanal veya elektrotla kafatasına 4 mm kare bir yonga yerleştirilir. Bluetooth düşük enerjili herhangi bir cihazla veya dış dünya ile kablosuz olarak iletişim kurarak beyne ve beyinden sinyaller gönderebilir.

Bu cihazın şu andaki amacı, beynin vücut etrafındaki sinirlerle bağlantı kuramamasından kaynaklanan nörolojik bozukluklara yardımcı olmaktır. Epilepsi ve Parkinson hastalığını, bunun yanında spinal sinir yaralanmalarını takiben parapleji ve kuadriplejiyi içermektedir. Ama sadece hastalıkları iyileştirmekle mi sınırlı? Kesinlikle hayır. Kesinlikle başka pek çok şey yapabilir ve bunlar çip yükseltildikçe zamanla çözülmüş olacaktır. Çip, Yazılım Mühendisliği, Gömülü Mühendislik, Nörobilim, Elektrik Mühendisliği, Mekanik sistemler vb. çok geniş bir düzeyde çalışmaktadır.

Neuralink N1 | dogrukod.com

Neuralink N1 bağlantı çipi hangi mimariye dayanıyor?

Neuralink, ARM veya x86’ya değil, özel bir yonga tasarım mimarisine dayanmaktadır, çünkü insan vücudu gibi çeşitli çıkarımlara neden olabilecek çok farklı türden kısıtlı bir ortamda çalışmak zorundadır. Yani çip tasarımı kendi içinde oldukça farklı.

Neuralink N1 Çipi, dış dünya ile nasıl iletişim kuruyor?

Çip, sivri uç algılama algoritmasına dayanmaktadır. Çipin 1024 kanaldan alınan herhangi bir eşiği algıladığı ve Bant geçiş filtresi uyguladığı ve yalnızca karakteristik şekilleri BLE üzerinden gönderdiği çevrimiçi ani artış tespit mekanizmasına dayanmaktadır. Ham sinyal çok daha karmaşıktır ve basitleştirilmiştir ve Neuralink tarafından filtrelenir. Ani yükselmeler, beyinde bir aktiviteyi temsil eden nöronlardır. Bunlar, nöronlar tarafından diğer alıcı nöronlara gönderilen elektriksel uyarılar veya 0 veya 1 gibi bir tür dijital sinyaldir.

Çipin kurulum süreci nedir?

Neuralink N1 çipi, kafatasının tepesine bozuk para şeklinde küçük bir kesi yapılarak kafatasına yerleştirilir. İnce 1024 iplik, beyne damarları veya diğer kan damarlarını etkilemeden oyulur. Kesi, dayanıklı ve et gibi görünen plastik benzeri bir malzeme ile kapatılır. Bu robotik bir cerrahi işlemdir ve nöralink’in otomatik sistemlerinden biri tarafından Bu, artık domuzlar üzerinde test edilmiştir. Cihazı insanlara pazarlamak için daha sonra FDA onayı gerekir.

Elon Musk Neuralink | dogrukod.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version