İçeriğe geç
Oyun Teorisi Nedir | dogrukod.com

Oyun teorisi nedir? Kuramları nelerdir?

Matematik aslında doğal bir şey değildir. İnsanoğlunun kainatı tanımlama ve anlama amacıyla kendisinin ürettiği bir bilimdir. Bununla birlikte gerçekten her şeyi enine boyuna anlayabilmemizi sağlayacak iyi bir yöntemdir. Bu noktadan hareketle özellikle Akıl Oyunları filmiyle dünya çapında tanınma olanağı bulmuş olan John Forbes Nash ( daha çok John Nash olarak tanınıyor) bir tür deli dahi matematikçidir.

1950 Yılında yayınladığı Oyunlar Kuramı ile tüm tercihlerin matematikle bağlantısını ortaya koymuştur. Bu aşamadan sonra bu kuramın ne denli derinlikli olduğu, kısa süre içerisinde anlaşılmış ve çok geniş bir alanda da kullanılmaya başlanmıştır.

akıl oyunları, bilgisayar oyunları, mobil oyunlar, online oyunlar pc, oyun kodlama, oyun kuramları, oyun teori kuramları, oyun teorisi, oyun teorisi kuramı, pc oyunları, stratejik düşünme, teori, yazılım
Oyun Teorisi | dogrukod.com

Oyun Teorisi

Birden fazla kişinin dahil olduğu her konuda, herkesin kendisine göre en karlı, ve en maliyetli olacak kararları almaya eğilimli olduğudur. Bir anlamda bencilliğin tanımı gibi duruyorsa da, işin özünde ki bencillik etkisi düşünüldüğü kadar büyük değildir. Bu çoklu katılımda bir kişinin verdiği karar doğru bir karar olursa, diğer kişilerin ne yaptığına bakılmaksızın bu karar “baskın strateji” olarak adlandırılır. Dolayısıyla bu baskın strateji, her alanda kullanılabilme potansiyeli olan bir kuram olmasına da sebep olur.

Oyun Teorisini Daha iyi Anlamamız İçin İyi Bir Örnek

Bu alanda kuramı daha net anlayabilmemiz için hazırlanmış birçok örnek ve sosyolojik olay hazırlanmıştır. Bunlardan en ünlülerinden biri olan Mahkum ikilemi’ dir. Bu örnekte herhangi bir suç nedeniyle gözaltın alınmış iki şüpheli bulunuyor. Her şüpheli sorgu için ayrı odalara alınıyor ve polisin elinde suçun işlenmiş olduğu bilgisinin yanında suçla ilgili hiçbir kanıtta yok. Bu olayda şüpheliler konuyla ilgili herhangi bir şekilde konuşmazlar ve ikisi de susarsa en fazla 1 yılla cezalandırılacaklardır. Diğer seçenekte ise eğer konuşarak arkadaşlarını suçlarlarsa ikisi de 2 yıl ceza alacaktır. Eğer şüphelilerden biri konuşur diğeri suskun kalırsa, konuşan serbest kalacak, diğeri 3 yıl ceza alacaktır.

akıl oyunları, bilgisayar oyunları, mobil oyunlar, online oyunlar pc, oyun kodlama, oyun kuramları, oyun teori kuramları, oyun teorisi, oyun teorisi kuramı, pc oyunları, stratejik düşünme, teori, yazılım
Oyun Teorisi Örnek | dogrukod.com

Bu örnekleme de genellikle varılan sonuç iki şüphelinin de konuşması ve 2‘ şer yıl ceza alması olasılığıyla sonuçlanıyor. Yüzdesel olarak bu sonuç olasılığı daha yüksektir. Ancak aslında en akılcı seçim elbette ki iki şüphelinin de konuşmaması ve birer yıl ceza alarak bu işten en hafif zararla kurtulmalarıdır. Eğer şüphelilerin oyun kuramından haberleri olsaydı, verecekleri karar kuşkusuz konuşmamak olacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.