Pascal Nedir? Pascal Programlama Dili Nedir?

blaise pascal, pascal, pascal dili, pascal nedir, pascal programlama dili, pascal programlama dili nedir, pascal yazılım dili, turbo pascal

Pascal NedirPascal programlama dili nedir? 1970’te Niklaus Wirth, 1968’de başlayan tasarım çalışması sonucunda Pascal programlama dilini yayınladı. Programlama dili, ünlü matematikçi Blaise Pascal’ın adını aldı ve bir prosedürel programlama diliydi. Birçok programlama dili gibi, Pascal dili de çeşitli veri türlerinden oluşan kayıtlarla çalışma yeteneğini ve genel program işlevselliğini bozmaya yardımcı olan prosedürleri içeriyordu.

Pascal programlama dili bugün uygulama geliştirme için Java, C ve C ++ kadar popüler olmasa da, prosedürel programlamayı öğrenmek için harika bir dil olarak kabul edilmiş ve okullarda programlamayı öğretmek için kullanılmıştır. Yapılar da dahil olmak üzere dilde mevcut olan kavramların çoğu ve temel sözdiziminin bir kısmı birçok modern programlama dilinde şu veya bu şekilde mevcuttur. Dil aynı zamanda Skype gibi popüler uygulamaların geliştirilmesinde de etkili olmuştur. Bu çok yönlü yazılım geliştirme dili hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki kaynaklara göz atın.

blaise pascal, pascal, pascal dili, pascal nedir, pascal programlama dili, pascal programlama dili nedir, pascal yazılım dili, turbo pascal
Pascal Programlama Dili | dogrukod.com

Yazılım endüstrisinde şu anda nispeten nadir olmasına rağmen, programlamaya başlamak isteyen öğrenciler için hala yararlıdır. Geçmişte programlama öğrenmenin temeli olan BASIC’in aksine, Pascal yapılandırılmış bir dildir. Bu nedenle, C ++ gibi modern dillere benzer belirli bir düşünme türü oluşturur, ancak ikincisinin karmaşıklığına ve soyutlamasına sahip değildir, basit sözdizimi nedeniyle anlaşılması daha kolaydır ve sözde koda yakındır.

Free Pascal (veya FPK Pascal), 32 ve 64 bitlik bir Pascal derleyicisidir. Uyumlu olduğu işlemci ve işletim sistemleri  şunlardır: Linux, FreeBSD, NetBSD, DOS, Windows, BeOS, SunOS (Solaris), QNX ve Classic Amiga. Dil sözdizimi (anlamsal olarak) Turbo Pascal ve çoğu Delphi sürümüyle uyumludur. Turbo Pascal’a ek olarak Free Pascal, nesnelerle çalışırken aşırı yükleme işlevlerini destekler.

blaise pascal, pascal, pascal dili, pascal nedir, pascal programlama dili, pascal programlama dili nedir, pascal yazılım dili, turbo pascal
Pascal Nedir | dogrukod.com

Pascal’ı Öğrenmeye Değer mi?

Java gibi modern programlama dillerine dahil olmaya devam eden birçok özelliğe sahip çok yönlü bir dil olan Pascal, kesinlikle öğrenmeye değer. Pascal’ı öğrenerek, veri türleri ve değişkenler ile gelişmiş nesne yönelimli kavramlar gibi birçok temel kavramla tanışırsınız.

Bu dersleri öğrenmek, kullanılan dilden bağımsız olarak programları daha iyi yapılandırmanıza yardımcı olacaktır. Pascal’ı öğrenmek de faydalı çünkü birçok eski sistem benzer sözdizimine sahip dilleri kullanıyor ve bunu öğrenerek yeni programlama dillerine entegre sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir