Python ile Neler Yapılabilir?

python, python türkçe, python kullanım alanları, python ne için kullanılır, python ile neler yapılabilir, phyton dili, python python, python öğren, python türkçe öğren, python türkçe ders

Python ile neler yapılabilir sorusunu sormadan önce, Python nedir daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya gidebilirsiniz. İsmi oldukça az duyulsa da yazılımcılar arasında oldukça popüler ve yaygın bir programlama dilidir. Eğer Github’a bakacak olursak projelerin çoğunluğu Python programlama dili kullanılarak geliştirilmektedir. Bu tarz websitelerin dil sıralamalarına baktığımızda da Python üst sıralarda yer alır. Bunun sebebi ise cep telefonlarından tutun yüksek teknoloji bilgisayarlara kadar her alanda kullanılabilen bir programlama dili olmasıdır.

Sanal alemde bulunan yazılım kütüphanelerin ve API servislerinin kesinlikle Python tabanına sahip binding ve ya wrapper’ları bulunmaktadır. Bundan dolayı da Python, sözü geçen servisleri kullanarak serbest olarak bir arayüz oluşturabilir veya birçok kütüphaneyi bir arada kullanabilir. Programlama dillerinin arasında hızıyla değil de çok yönlü kullanımı sebebiyle diğer dillerden bir adım öndedir.

Python Türkçe | dogrukod.com

Python, Basit Bir Dil Midir?

Hayır kesinlikle basit değildir. Oluşturulan script ve otomasyon programları genelde Python programlama dilini kapsasa da, Python programlama dili ayrıca, uygulamalar ve web hizmetleri açısından yüksek kalitede yazılımlar oluşturulur.

Python Ne İçin Kullanılır?

Pthon programlama dilinin diğer programlama dillerinin kullanım alanlarıyla çoğunlukla aynı olsa da kendini daha da ön plana attığı yerler de bulunmaktadır. Bu yerler script oluşturma ve otomasyon yazılımlarıdır. Fakat bunlarla da sınırlı kalmayarak daha da üst seviyelerde yüz tanıma sistemleri, yapay zekalar gibi yerlerde de yaygın olarak kullanılırlar.

Python Sürümleri

Python’un hali hazırda iki sürümü bulunmaktadır. Bunlar yeni yazılımcıların ufkunu açacak daha geniş yerlere hitap etmelerini sağlayacak özelliktedir.

Python 2

Python 2 diğer adıyla Python Legacy 2020 yılına kadar desteklenmeye resmi olarak devam eden Python sürümüdür.

Python 3

Python 2 den sonra gelen ve hala günbegün güncellenmeye devam eden, yeni bir çok kütüphanesiyle şuan yaşamını sürdüren Python sürümüdür. Python 2’den farklı ve yeni bir çok özelliğe sahiptir. Bunlardan en önde gelen özellikler kaliteli eş zamanlı kontroller ve daha verimli olan derleme sistemidir.

Python Ne İşe Yarar? | dogrukod.com

Python ile Neler Yapılabilir?

Python ile neler yapılabilir, diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Python programlama dili ile diğer programlama dilleri gibi yapabileceğinizin pek bir sınırı yok. Sınır sizin hayal gücünüz her zaman olduğu gibi. Günümüzde, birçok uygulama oluşturulurken kullandığımız en güçlü programlama dillerinden biridir. Peki python ile neler yapılabilir?

Python Web Geliştirme

Python’ın en popüler olduğu kullanım alanı web geliştirmedir. Python, değişik zorluktaki web uygulamaları oluşturulurken kullanılabilir. Pyramid, Django ve Flask gibi güçlü web frameworkleri bünyesinde bulundurur. Bu frameworkleri, backend veri tabanı erişimi, içerik yönetimi, HTTP, XML-RPC, SMTP, FTP ve POP gibi ağ protokollerinin yönetimi içim tüm gerekli özellikleri sağlar. Günlük hayatımızda kullandığımız yapımında Python kullanılan web uygulamalara örnek verecek olursak:

  1. Google
  2. YouTube
  3. Spotify
  4. Instagram
  5. Dropbox

ve daha sayamayacağımız kadar popüler uygulamaların arka planında Python bizleri karşılar.

Python ile Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Python’un en popüler olduğu alanların en başında makine öğrenimi ve yapay zeka gelmektedir. Bu alanlar her geçen gün artan yüksek miktarlarda verinin toplanma, analiz ve işlenmesi gibi işlemleri içerir. Bu alanda çalışan bir uzman genel olarak farklı kompleks bir programlama dilini öğrenmenin proje gelişimini negatif olarak etkileyeceğini bildiği için öğrenimi nispeten diğer dillere göre kolay olan Python programlama dilini tercih etmektedir. Bu nedenle yapay zeka ve makine öğrenimi konularında python neredeyse çıktığı günden beri ilk tercih olarak görülmektedir.

Python sözdizimi yani python syntaxı günlük İngilizce’ye benzer, bundan dolayı da makina öğrenimi ve yapay zeka ile ilgilenen bilim insanları karmaşık sistemlerde kolayca çalışabilir. Bunların haricinde, Python’ın esnek yapısı, arkasında büyük bir geliştirici kitlesine sahip olması ve bir platforma bağlı olmaksızın çalışabilmesi (Windows, MacOS, Linux, Unix vb..), makina öğrenimi ve yapay zeka projelerinde eşsiz bir seçim olarak karşımıza çıkar.

Python ile Veri Analizi

Veri bilimciler, verileri analiz etmek ve hali hazırda bulunan görsel içerikleri sentezlemek için büyük miktarlarda ham veriyi toplar. Bu yapılan işlem, şirketlerinde kendi işlerinde uygulanabilir içgörü elde etmelerine olanak sağlar. Python ile veri bilimciler için verilerini toparlamak ve görselleştirmek oldukça kolaydır. Python, Matplotlib ve Seaborn gibi görselleştirme açısından güçlü kütüphaneleri bünyesinde bulundurur. Bunların haricinde Python, Panda adı verilen, veri analizi ve manipülasyonu için en güçlü olan kütüphaneye de ev sahipliği eder. Panda kütüphanesinin kaynak kodları gayet optimize olduğu için veri bilimciler veri manipülasyonu ile analiz yapsalar bile kesin sonuçlar gözlemlerler.

Python ile Oyun Geliştirme

Python ile yapabileceklerinizin sınırı olmadığı gibi oyun da geliştirebilirsiniz. Macera, bulmaca ve oyun salonu gibi oyunları geliştirebilirsiniz. Bunların haricinde üç taş oyunu, masa tenisi, adam asmaca gibi oyunları da rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Python içerisinde bu oyunları geliştirmemize olanak sağlayan Pygame kütüphanesi, Python ile oyun geliştirmek için bizlere birçok fonksiyon sunar. Bunlardan birkaçı, ses oynatmak, fare girdisini işlemek ve grafik çizmek. Herhangi bir ücret talep etmeyen açık kaynaklı bir oyun geliştirme kütüphanesidir. Herhangi bir işletim sisteminde gayet stabil bir şekilde çalışabilir. Bunların haricinde de hali hazırda bulunan uygulama ve oyunlarınıza da fonksiyon ya da özellik eklemek için kullanılabilecek modüller içermektedir.

Python ile Robotik Kodlama

Global Market Insights‘ın sunduğu rapora göre “Dünya genelinde endüstriyel robotik market büyüklüğü, 2024’e kadar 80 milyar doların üstünde olacak şekilde belirlendi.“. Ve robotiğin gelişmesinde en büyük katkıyı da yapay zeka yapmıştır. Yapay zeka robotların kendi kendilerini kontrol etmelerini sağlamak için kullanılan bir alandır. Robotik işletim sistemleri Python ile uyumluluğu yüksek olduğundan genelde robotik kodlama alanında da python tercih edilmektedir. Python, robotik kodlama için gerekli bir çok hesaplama kütüphanesine de sahiptir. Bunların haricinde de programcı olmayanların bile öğrenip anlayabileceği ve Robotik kodlama yaparken etkili bir şekilde kullanabileceği diğer dillere göre basit bir dildir.

2 Replies to “Python ile Neler Yapılabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir