Python Nedir? Python Hakkında Bilgiler

python, python dersleri, python başlangıç, ptyhon nedir, python programlama nedir, python programlama, python kodlama, python kullanım alanları, python yazılım öğren

Python nedir? Python programlama dili makine öğrenimi, sistem otomasyonları, web ve API’lerini geliştirme, bot sistemleri, yapay zeka, veri bilimi ve veri işleme gibi konular için temel yapıdadır.

1991 yılından bu yana python programlama dili gereksiz, işe yaramaz programlar için biçilmiş kaftan olarak görülen bir programlama diliydi. Python programlama dili için, popüler bir kitap olan “Automate the Boring Stuff” (Sıkıcı şeyleri otomatize etmek) yayınlanmıştır.

Tüm bunlara rağmen son bir kaç yıl içerisinde popülerlik kazanmaya başlayan Python ile modern yazılım geliştirme, veri analizi ve alt yapı yönetimi gibi konularda birinci sınıf bir programlama dili olarak kendini vitrinlerde göstermeye başlamıştır.

Önceki kullanımına nazaran daha legal olan işlerde kullanılmaya başlanmış, web uygulamaları ve sistem yönetimleri gibi konularda önemli rol alarak, makine öğrenimi veya veri analizi denildiğinde ilk akla gelen programlama dillerinden biri olmayı başarmış ve gün geçtikçe ününü daha da büyütmeye devam etmiştir.

Python Nedir? | dogrukod.com

Python Programlama Dilinin Avantajları

Python programlama dili junior olarak yazılım dünyasına adım atan tüm yazılımcıları kendine çeken ve kolaylık sağlayan bir yapıdadır. Python dilinde uzmanlaşmak isteyenler için de çok büyük avantajlara sahiptir.

Python Programlama Dilinin Kullanımı ve Öğrenimi Çok Basit

Diğer programlama dillerinin karmaşıklığından dolayı öğrenmek de bir o kadar fazla zaman alır ve kullanım alanlarının geniş olmasından dolayı kullanımın öğrenilmesi çok zordur. Ancak Python syntaxı (söz dizimi) hem rahat okunabilir hem de ileriyi hedefleyen bir yapıdadır. Python programlama dilinin öğrenimi, kararlı yapısı sayesinde oldukça basittir.

Yazılıma yeni başlayanlara en ideal ve basit dil olarak görüldüğü için Python programlama dili önerilir. Sadede gelecek olursak, Python programlama dili yazılıma yeni başlayan herkes için hızlı ve basit bir şekilde ilerlemeyi sağlar. Diğer programlama dillerine göre söz konusu basitlik olduğunda Python diğer programlama dillerine nazaran iki adım daha öndedir.

Python Programlama Dilinin Kullanımı | dogrukod.com

Python Uygulanabilir ve Kullanım Alanı Geniş

Python, ismi az duyulsa da yazılımcılar arasında oldukça popüler ve oldukça yaygın bir programlama dilidir. Girhub projelerinin çoğunda Python yazılım dili kullanılmıştır. Tiobe Index ve Github gibi programcıların genel olarak gezdikleri programlama örnek sıralama sistemlerinde, Python tabanlı programlar en üst sıralarda yer almaktadır.

Kullanım alanlarını anlatacak olursak, en küçük işletim sistemlerinden en büyük işletim sistemlerine kadar neredeyse bütün OS tarafından desteklenir. İnternette bulunan birçok kütüphane ve API servislerinin kesinlikle Python tabanlı bindings veya wrappers’ları bulunmaktadır. Bunun sayesinde Python, servislerle serbest bir şekilde arayüz oluşturur veya kütüphaneler doğrudan kullanılır.

Python Ne için Kullanılır

Python programlama dili genel bir kullanım amacına sahip olsa da genel olarak big data, machine learning (makine öğrenimi) ve yapay zeka gibi konularda daha öne çıkmış durumdadır. Yazılımcıların Python kullanmasının en büyük sebeplerinden biri olarak gösterebileceğimiz kolay syntax ve yazılıma yeni başlayanlara kolay gelebilecek düzeyde bir öğrenme seviyesinde olmasıdır.

Python ile Uygulama Programlama

Python programlama dili ile çoklu platformlarda GUI uygulamalar geliştirilebilir yada konsol uygulamaları oluşturulabilir. Bunlar bağım kurulum dosyaları olarak kullanılabilir. Python ile oluşturulan her script kendi başına bir binary serisi oluşturmaz, fakat cx_Freeze ve PyInstaller gibi üçüncü taraf yazılımlar sayesinde bu durum mümkün olabilir.

Makine Öğreniminde Python’un Yeri ve Veri Bilimi

Karmaşık veri analizleri günümüz IT için önemli bir konu haline gelmiştir. Python bu durumlarda en kullanışlı programlama dilidir. Python kütüphanelerinin çoğu veri bilimi ve makine öğrenimi konularında gayet kullanışlıdır. Bu alandaki kütüphanelerde bulunan yüksek kaliteli komutlar, makine öğrenimi kütüphanelerinin ve diğer algoritma kütüphanelerinin sürekli gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Python ile Web Servisleri ve REST API Kodlama

Python içinde bulunan kütüphaneler üçüncü parti web programlarıyla birleştiğinde, ortaya birkaç satır kod ile hızlı bir website yönetimine ulaşılır.

REST API’lerin en uygun kod bloklarıyla oluşturulması hızlı bir şekilde sistemin veri yürütmesine olanak sağlar. Özellikle Python‘un son güncellemesi ile asenkron operasyonların daha güçlü bir yapıya dönüşmesini sağlamıştır.

Python Glue Code ( Python Yapışkan Kod )

Genel olarak Glue Code (Yapışkan Kod) olarak anılan Python, bu lakabı C dili kütüphanesindeki kodlar ile ortak bir yapı oluşturulup, daha etkili bir program oluşturulmasına yardımcı olduğu için almıştır. Makine öğrenimi ve veri biliminde eşi benzeri olmayan bir seçenek olarak ön plana çıkmasını sağlamıştır.

Python’un Eksiklikleri

Ne kadar Python genel olarak kaliteli programlar yazmak için uygun olsa da eksiklikleri ve yetersiz olduğu alanlar da bulunmaktadır.

Üst düzey bir programlama dili olduğundan dolayı sistem düzeyinde programlar yazmaya uygun bir programlama dili değildir. Fakat bu alan içerisinde aygıt sürücüleri ve işletim sistemi çekirdeği bulunmamaktadır.

Platformlar arası bağımsız olan binary dosyaları için istek yapan programlarda da pek kullanışlı değildir. Windows, Linux ve MacOS işletim sistemleri için uygulamalar geliştirebilseniz de görsel anlamda büyük bir uygulama ortaya çıkaramazsınız.

Genel anlamda Python programlama dilinde hızın ön planda olmasından dolayı ağır programlarda fazla bir işlevsellik sağlayamaz. Bundan dolayı da Python yerine bu tarz uygulamalar yazmak için en mantıklı seçenek eski programlama dillerinden C, C#, C++ gibi dilleri kullanmak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir