İçeriğe geç
Robotik Kodlama Nedir | dogrukod.com

Robotik Kodlama Nedir?

Sensörler vasıtası ile ortamı algılayabilen ve algıladığı durumu yorumlayıp karar veren aygıtlara robot adı verilir. Robotik kavramı ise elektronik devreler yardımıyla kodlama dilleri kullanılarak ihtiyaç duyulan yönde komut verme işlemidir. Makine kontrol sistemi, bilgisayar gibi pek çok alanda hayatımızın kolaylaştırmakta imkan sağlamaktadır. Bunların tamamına Robotik Kodlama denir.

Kodlama ve programlama, bilgisayarlar ile etkileşim kurma şeklimizi ve internet siteleri, video oyunları, uygulamalar vb. yaratmak ve çalıştırmak için kullanmış olduğumuzdur diyebiliriz.

Kodlamayı öğrenmek, bilgisayarın dilinde konuşmayı ve yazmayı öğrenmek demektir. Bu zor görünse de, teknoloji bugün çocukların hayatının büyük bir parçası ve genç öğrencilerin dijital teknolojiyle nasıl tasarlanacağını, geliştirileceğini ve iletişim kuracaklarını öğrenmeleri çok önemli. Hatta bazıları kodlamanın yeni okuryazarlık olduğunu söylüyor.

algoritma ve programlama, kodlama nedir, kodlama programları, programlama, robotik, robotik kodlama, robotik kodlama nedir, robotik kodlamanın yararları
Robotik Kodlama | dogrukod.com

Robotik Kodlama nın Yararları

1. Yaratıcılık

Robotik kodlama, küçük çocuklara dijital teknolojiyi tüketme ve aynı zamanda onun üreticisi olma gücü verir. Sadece oyun oynamak yerine, kendileri bir oyun yaratabilirler.

2. Bilişimsel DüşünmeRobotik Kodlama

İlk öğrenenler, kodlamayı öğrenerek, bilişsel beceriler geliştirmelerine ve mantıksal ve sıralı düşünce süreçlerini öğrenmelerine olanak tanıyan sayısal düşünmeyi de öğreneceklerdir. Bu sayede kodlarını test edebilecek, hataları tespit edebilecek ve bunları hızlı ve kolay bir şekilde çözebilecekler. Bu aynı zamanda başka durumlara da uygulanabilir ve öğrencilere yaşamın her alanında yardımcı olacaktır.

3. İşbirliği

Kodlama, teknolojiye ve proje çalışmalarına ortak bir ilgi duydukları için, çocuklar her ırk, cinsiyet ve geçmişe bakılmaksızın akranlarıyla birlikte çalışırken işbirliğini teşvik eder. Öğrenciler, diğer öğrencilerle işbirliği yapar ve öğrendiklerini öğretmenleri ve ebeveynleriyle paylaşır.

4. İletişim

İletişim, okul, iş ve yaşam boyunca gereken önemli bir beceridir. Küçük çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde, teknolojiyle iletişim kurmayı öğrenirler. Bu onlara karmaşık fikirleri nasıl parçalayacaklarını, nasıl düzenleyeceklerini ve paylaşacaklarını öğretir.

5. Kararlılık

Robotik kodlamayı öğrenmek, karmaşık sorunların üstesinden gelmek sinir bozucu olabileceğinden, genç öğrenciler için bir zorluktur. Kodlama yoluyla, erken öğrenenler ısrarla elindeki görevi tamamlayabilir.

6. Anlamak

Öğrenciler programlama bilgisiyle çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlayabilirler. Günlük olarak kullanılan teknolojilerle etkileşim biçimlerini değiştirebilir ve onları yeni olasılıklarla tanıştırabilir.

7. Kariyer

Kodlama kariyer avantajları sağlar çünkü bu ilk öğrenciler, STEAM için onları arzu edilen birçok kariyer yoluna götürebilecek bir anlayışa ve eğlenceye sahiptir.

8. Mantık

Robotların kodlanabilmesi için mantıksal düşünmeye ihtiyaç duyulduğundan, öğrenciler istenen sonucu oluşturmak için adım adım diziler oluşturabilirler. Böylelikle, küçük çocuklar da onları tahmin ederek, test ederek ve kodlarını düzenleyerek sorunlardan kaçınabilirler.

9. Algoritmik Düşünme ( Robotik Kodlama )

Bu becerilerin yanı sıra çocuklar, bir problemi çözmek için net adımlar tanımlama yeteneği olan algoritmik düşünmeyi de öğrenirler. Çocukların sorunları adım adım prosedüre bölerek çözmelerini sağlar.

algoritma ve programlama, kodlama nedir, kodlama programları, programlama, robotik, robotik kodlama, robotik kodlama nedir, robotik kodlamanın yararları
Robotik Nedir | dogrukod.com

Robotik Kodlamanın Faydaları

Robotik kodlama, ihtiyaçlarımızın artması ile daha da ileriye giden teknolojinin üretim odağı olmuştur. Bu dalda en önemli olan nokta her zaman yenilikçiliktir.

  • Robotik kodlama ile çocuklar küçük yaşlarda analitik ve eleştirel düşünme yeteneği ile karşılaşırlar. Bunun sayesinde sorgulayarak daha ilerideki adımları gerçekleştirmeye hazırlanırlar.
  • Kodlama özünde bir programı okuyabilen ve yürütebilen kişilerin yazılı talimatlarının tamamına denir. Fakat bir robotun işlevselliği insan hayatını kolaylaştırmak ve ilerlemek için önemlidir.
  • Her bir bireye kesin ve küçük şeylere odaklanmayı öğretir.
  • Kodlama genel olarak deneme yanılma yoluyla yapılığı için insanlara sabırlı olmayı ve tekrar tekrar başarılı olana kadar denemeyi öğretir.
  • Pratik sorun çözme yeteneği kazanımı sağlar.
  • Robotik kodlama ile makinelerin çalışma prensiplerinin ve mantığının kavranması kolaylaşır.
  • Kodlama yapan biri ileri görüşlü olmayı ve yaptıklarının sonucunu önceden tahmin etmesi gerektiğinden, tahmin ve öngörü yeteneği gelişir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.