İçeriğe geç
Network Uzmanı | dogrukod.com

Sistem ve Ağ Uzmanlığı (Network Uzmanlığı)

Günümüzde bilişim teknolojilerinin gelişmesi ve hayatımıza daha çok dahil olmasıyla birlikte geleceğin meslekleri arasında da yer alan sistem ve ağ (network) uzmanlığı, önemli bir konumdadır. Network uzmanı, şirketin bağlı olduğu ana sunucuların bakımlarını gerçekleştirmek, ana sunucuların problemlerinin giderilmesini sağlamak, sunucuların düzenli olarak kontrollerini yapmak, şirket için gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını sağlamak gibi sistem ve network altyapılarının tüm süreçlerinin takibini yapan tecrübesine bağlı olarak ortalama maaşların üstünde maaş alan kişidir.

Sistem ya da sunucu üzerinde depolama ile sanallaştırma gibi alanlarda başarılı sonuçlar elde edebilirler. Sistem ve ağ güvenliği uzmanlarının birçok alanda istihdamı mevcuttur. Bir şirketin bilgi teknolojileri sistemi, sistemcisinin bilgisi kadar olduğundan kritik bir pozisyondur. Sistem ve ağ uzmanının her şirkette pozisyonun var olması gerekmekle birlikte iş fırsatı açısından büyük IT teknolojileri üzerinde çalışan firmaların bilişim departmanlarında sistem ve ağ güvenliğini sağlayacak kişiler olarak çalışma imkanları bulunmaktadır. Türkiye genelinde bu alanda önemli bir ihtiyaç vardır.

ağ uzmanı, ağ uzmanında aranan özellikler, ağ uzmanlığı, network uzmanı, network uzmanında aranan özellikler, network uzmanlığı, siber güvenlik, siber güvenlik uzmanı, sistem ve ağ uzmanlığı
Ağ Uzmanlığı | dogrukod.com

Sistem ve Ağ Uzmanında Aranan Özellikler

Sistem ve ağ uzmanlığı alanında çok ciddi açıkların meydana gelmesi ile beraber şirketlerin bilişim altyapısındaki cihaz, ürün, çözüm ve sistemleri tanımak ve yönetebilmek, altyapı ihtiyaçlarının analizini yapabilmek, kriz senaryolarına göre önlemler alıp iş sürekliliği sağlayabilmek için hazırlanan temelden başlayıp, uzmanlık seviyesine kadar ilerleten eğitim programları düzenlenmeye başlamıştır.

Özel kuruluşlarla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve uluslararası birçok kuruluş tarafından verilen eğitimler sonucu uzman adayları sertifikalar almaya hak kazanırlar. Ancak tek başına bu eğitimler yeterli olmamaktadır. Bunun yanında başka kriterler de aranır.

ağ uzmanı, ağ uzmanında aranan özellikler, ağ uzmanlığı, network uzmanı, network uzmanında aranan özellikler, network uzmanlığı, siber güvenlik, siber güvenlik uzmanı, sistem ve ağ uzmanlığı
Ağ Uzmanında Olması Gereken Özellikler | dogrukod.com

Sistem ve ağ uzmanı olacak kişilerin en az ön lisans mezunu ya da yetkinlik açısından üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinde bulunan bilgisayar ve mühendislik ile ilgili bölümlerinden mezun olması, literatürü takip edebilecek düzeyde İngilizce bilgisinin olması, işletim sistemleri ile bilgisayar donanımları ve ağ alt yapısı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Uzmanın merak eden ve araştırmacı kişiliğe sahip olması sürekli olarak gelişen bir sektörde kendini yenilemesini sağlayacaktır. Eğitimler ve aranan yetkinlikler sonucu iş adayının problem çıkarmayan en iyi güvenli sistemini kuran ve çıkabilecek problemlere çözüm odaklı yaklaşımlar üretebilen kişiler olması beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.