İçeriğe geç
SSD ve Harddisk Farkı | dogrukod.com

SSD ve HARDDİSK FARKI

Depolama alanına ihtiyaç duyan tüm elektronik cihazlar gibi bilgisayarlar da Hard Disk (HDD) ve Solid State Drive (SSD) kullanır. Bunların çeşitli teknik özellikler açısından farklıları vardır. Peki ssd ve harddisk farkı nedir?

SSD ve Harddisk Farkı – Okuma ve Yazma Hızı

SSD ve Harddisk farkı konusundan bahsederken ilk ve en önemli olarak okuma ve yazma hızlarından bahsetmeliyiz. Birden çok parçası bulunan Harddisklerin işlemleri gerçekleştirebilmesi için parçaların her biri stabil şekilde çalışmalıdır. Bu ise daha yüksek gecikme süresi, daha uzun okuma-yazma süreleri ve daha fazla performans kaybına sebep olmaktadır. Daha az bileşenden oluşan SSD performans açısından çok daha tutarlı ve daha kalitelidir. Piyasadaki en yüksek hıza sahip depolama birimidir. Gecikme süreleri daha azdır. Daha hızlı okuma yazma serileri vardır. En yüksek okuma-yazma hızı olan HDD bile SSD ile karşılaştırıldığında çok geride kalır.

Kapasite

Harddiskler fazla kapasiteleri olmakla birlikte daha ucuzdur. Yüksek kapasiteli SSD’ ler fiyat olarak daha fazladır. SSD disklerde en çok tercih edilen modeller 128 ve 500 GB’lık olanlardır. Harddisklerin SSD Disklerden en büyük avantajı çok daha yüksek kapasitelerin çok daha uygun fiyatlara sunuluyor olmasıdır. Daha eski ve daha az maliyetli bir teknoloji olduğu için HDD’ ler kapasite ve kişisel dosyaların depolanabilmesinde ve sistem toplarken günümüzde hala çok tercih edilenler arasındadır.

harddisk ssd farkı, ssd ve hdd farkı, ssd ile hdd farkı, hdd ve ssd farkı, ssd ile hdd arasındaki fark, ssd harddisk farkı, ssd ve harddisk farkı, hdd ile ssd arasındaki fark
Harddisk SSD Farkı | dogrukod.com

Dayanıklılık

HDD’ler genel anlamda darbelere ve düşmelere karşı dayanıklı değildir. İşlem sırasında dahi diskin ufak şekilde sarsılması bir daha o diski kullanamamaya sebep olabilir ya da veri akışını bozabilir. Yeni üretilen daha korunaklı modelleri de vardır. Düzgün ve bakımlı kullanıldığı takdirde uzun ömürlülerdir.

SSD’ ler yapıları sebebiyle sarsılma, düşme ve darbe alma durumlarında dayanıklıdır. İç aksamlarının bozulması, veri akışının kaybolması gibi durumlar söz konusu değildir. Hızlı okuma-yazma özelliği SSD hücrelerinin daha kısa süre gitmesine sebep olmaktadır.  Yüksek performanslı SSD’ler kısa ömürlü ancak daha güvenilir depolama alanı sağlar. Düzgün ve bakımlı kullanılan Hard Disklerin ömürleri ise SSD‘lere göre çok daha fazladır.

Ses ve Isınma

Harddiskler veri yazarken ya da okurken daha fazla ses ve ısınmaya sebep olur. Plakanın dönmesi, diskin hafif bir şekilde titremesine neden olur. 6 ve 8 Watt arası enerji kullanırlar. SSD‘lerde titreşim oluşmaz ve ses çıkarmazlar. Ortalama 2 ve 4 Watt enerji ile çalışır.

harddisk ssd farkı, ssd ve hdd farkı, ssd ile hdd farkı, hdd ve ssd farkı, ssd ile hdd arasındaki fark, ssd harddisk farkı, ssd ve harddisk farkı, hdd ile ssd arasındaki fark
SSD Harddisk Farkı | dogrukod.com

SSD ve Harddisk Farkı Fiyat Kaşılaştırması

Yukarıda bahsettiklerimiz haricinde hangisinin alınıp hangisinin alınmayacağına karar verebilmeniz açısından bu konuyu da ele almak istedik. SSD yüksek hızlara sahip, sessiz, harddisk kadar ısınmayan ve darbelere karşı daha dayanıklı bir donanım. Bu sebeplerden dolayı alınabilecek gibi gözükse de fiyat olarak aynı kapasitede olan harddisklerin neredeyse iki katını bulan hatta geçen fiyatlara bizlere sunulmakta. Eğer hız takıntınız yoksa veya yaptığınız işte hız önemli değilse bira beklemenin kimseye zararı olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.