İçeriğe geç
Web Tasarım Nedir | dogrukod.com

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım nedir? Bir amaç doğrultusunda, belli ilkelere göre yapılan estetik tasarımların yazılımlara dönüşmesini sağlayan işlemlerdir. Bu işlemlerin ardından aktif bir web sitesi oluşmaktadır. Web tasarımı sayesinde dijital ortamda kişi ya da kurumlar iyi bir yer edinip çevrimiçi olarak hem güvenilir hem de eşsiz bir imaj çizebilirler.

Günümüz koşullarında ise birçok şey dijitalleşmişken profesyonel web sitesinin önemi daha da artmaktadır. Hitap edilen kitleyi büyük oranda belirleyen web tasarımı ise belli çerçeveler içerisinde yapılır.

Tasarım Unsurları

Web Tasarımda dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurları başlıklar halinde aşağıda inceleyebiliriz.

Düzen

Web tasarım unsurlarından biri düzendir. Kullanılacak grafikler ve metinler belli bir düzende olmalıdır. Bu düzen kullanıcının zorlanmadan ilk bakışta aradığı bilgiyi hızlıca bulmasını sağlamalıdır. Tasarım dengeli olup tutarlılık gösterirse ve bütünlüğünü düzen içinde korursa bu amaca ulaşılabilir.

clipart, font, grafik, imaj, kodlama, profesyonel web sitesi, şablon, tasarım, web sayfası tasarlama, web tasarım, web tasarım eğitimi
Profesyonel Web Sitesi Tasarımı | dogrukod.com

Renk ve Grafik

Renk ise müşterinin istek ve amacına bağlı olarak tercih edilebilir. Web tasarımında grafikler ise logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde kullanılabilir. Çok sıkışık bir yapıda olmayanların kullanımı daha kolaydır. Sayfanın açılış hızını yavaşlatmayacak şekilde ve sayfanın içeriğiyle uyumlu grafikler tercih edilmelidir.

Font

Yazı tipleri, web sitesinin tasarım kalitesini etkiler. Web-güvenli yazı tipleri olarak bilinen fontları tercih etmek okunaklı olması açısından uygun bir seçim olacaktır.

İçerik

Tasarımı tamamlayan son unsur içeriktir. Bu her zaman ilgili ve faydalı olmalıdır. Anahtar kelimeler içermeli ve uygun uzunlukta olmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web tasarımı yaparken kurumsal kimliği ya da kişiyi en doğru şekilde yansıtan ve güven veren bir format tercih edilmelidir. Hedef kitleye yönelik olarak ürün ve hizmet tanıtımının yapılması gerekmektedir. Kullanıcı gözüyle inceleyerek her bir aşamayı tamamlamak gerekir. Menüler ve kategoriler gibi yönlendirici araçları, kullanıcıların web sitesini nasıl incelediklerine, nasıl arama yaptıklarına dikkat ederek oluşturmak gerekir.

clipart, font, grafik, imaj, kodlama, profesyonel web sitesi, şablon, tasarım, web sayfası tasarlama, web tasarım, web tasarım eğitimi
Profesyonel Web Sitesi Tasarım | dogrukod.com

Pratik, hedef odaklı ve işlevsel tasarımlar olması önemlidir. İlgi çekici ve ziyaret edenlerin uzun süre vakit geçirebileceği tasarımlar yapılması, web sitesinin arama motorlarında ilk sıralara çıkmasını sağlayacaktır. Farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde en iyi şekilde çalışabilecek bir web sayfası tasarlamaya özen gösterilmelidir.

Tasarımda içerikle ilgili video ve ses kullanımı, kullanıcıların kolay ve hızlıca anlayıp içeriği özümsemelerine yardımcı olabilir. Tasarım içine yerleştirilecek olan e-posta formları ve e-bülten kayıtları gibi içeriklerle ziyaretçilerle sürekli etkileşimi sağlamak da yine platformun interaktif bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve bunları tasarıma uygun şekilde adapte edebilmek daha dinamik ve taze bir görünüm katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir