İçeriğe geç
Windows ile Linux Arasındaki Farklar | dogrukod.com

Windows ile Linux Arasındaki Farklar

Windows ve Linux her ikisi de esasında işletim sistemidir. Ama birbirlerinden taban tabana zıt özellikleri ile kullanım çevrelerini ve alanlarını da belirlemektedirler.

Çoğu kişinin kişisel bilgisayarlarından da aşina oldukları Windows’un yanında Linux da esasında ciddi bir kullanım alanına sahiptir. Şimdi sıra ile önce Windows ve Linux sistemlerini tanıyıp özelliklerini belirleyelim ardından Windows ile Linux arasındaki farklar tespitini yapalım.

Windows Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Windows daha çok kişisel bilgisayarda yani personal computer dediğimiz pc’lerde kullandığımız bir dizi işletim sistemidir. Bilgisayarların daha çok teknik konulardaki işleyişini belirlediği için alanla ilgilenmeyen kişilerin özellikleri hakkında çok bilgi sahibi olmadığı bir kısmıdır bilgisayarın. İlk sürümü 1985 senesinde piyasaya sürülen Windows belki en çok bilinen ve tanınan işletim sistemi olma özelliğine sahiptir.

işletim sistemleri arasındaki farklar, linux ile windows arasındaki farklar, linux işletim sistemi ile windows arasındaki farklar, linux nedir, linux özellikleri, linux ve windows arasındaki farklar, linux windows farkı, windorws ve linux arasındaki farklar, windows ile linux arasındaki farklar, windows linux, windows nedir, windows özellikleri
Windows Linux | dogrukod.com

Linux Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Linux da 1991 senesinde kurulmuş ve açık tabanlı bir işletim sistemi olarak çalışma özelliği ile tanınmıştır. Mobil cihaz, e kitap okuyucuları ve oyun konsolları söz konusu olduğunda aklımıza bu sefer Windows değil Linux gelmektedir çünkü bu alanlarda Linux işletim sistemi kullanılmaktadır. Kamera ve video kayıt cihazları da Linux işletim sisteminin kullanıldığı cihazlardandır.

işletim sistemleri arasındaki farklar, linux ile windows arasındaki farklar, linux işletim sistemi ile windows arasındaki farklar, linux nedir, linux özellikleri, linux ve windows arasındaki farklar, linux windows farkı, windorws ve linux arasındaki farklar, windows ile linux arasındaki farklar, windows linux, windows nedir, windows özellikleri
Linux Özellikleri | dogrukod.com

Windows ile Linux Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yukarıda da birkaç özelliği ile temel farklarını gördüğümüz Linux ile Windows‘un diğer farkları ise şöyle:

  • Kaynak koduna erişim konusunda Linux erişim sağlama özelliğine sahipken Windows da böyle bir imkan söz konusu değildir.
  • Linux kullanıcı verilerini toplama özelliğini göstermezken Windows bunun tam tersini yaparak veri toplar
  • Linux hata saptamam ve sorun giderme konusunda Windows’a kıyasla daha hızlı ve tek seferde daha başarılı olabilmektedir.
  • Linux kişisel kullanım kaynaklı özelleştirilebilir diğer bir deyişle kişiselleştirilebilir. Ama Windows kişiselleştirme söz konusu olduğunda linuxa göre çok sınırlı kalmaktadır.

Tek Yorum

  1. Windows ile Linux arasında çok ayrı farklar bulunuyor. Başlı başına farklı platformlar olmak ile beraber, kaynak kullanımından tutunda yönetimine kadar her şey birbirinden ayrılıyor. Özellikle Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanıyorsanız daha az kaynakla daha yüksek performanslar alabilirsiniz. Linux Open Source olduğu için uygulamalarıda açık kaynaklı ücretsiz olarak kullanım olanağı sağlıyor. Linux’un bir çok dağıtımı mevcut, bunlardan Ubuntu, Linux Mint, pardüs bunlardan sadece bazıları. Ben çift işletim sistemi kullanımının kişilere çok şey kazandıracağını düşünüyorum. Özellikle ubuntu’da GNU Grub özelliği sayesinde Windows’u ve Linux’u tek makinada kullanma olanağına sahip olursunuz. Böylelikle açılışta hangi işletim sisteminden çalışacağınızı seçebilirsiniz. Ben yazılımcıların mutlaka Linux ortamında çalışması gerektiğini düşünüyorum, hatta asp dotnet kullananlar bile artık linuxta geliştirme yapabilir. Bunun için en son Microsoft Asp Dotnet Mvc Core dilini çıkardı ve bu dil linux ortamında çalışmaktadır. Buda şu anlama geliyor, Microsoft bile Linux’a göz kırpıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir