İçeriğe geç

Yazılım Geliştirme Aşamaları

Uygulama, web sitesi veya yazılımın geliştirilmesi karmaşık bir süreçtir ve yazılım geliştirmenin herhangi bir aşamasında yanlış bir adım, hem ürün kalitesi hem de tüm işletme için kaçınılmaz sonuçlara neden olacaktır. Yazılım geliştirmede sıkı çalışma, özveri ve uzmanlık içerir. Yazılım geliştirme süreci uzundur ve adım adım takip edilen teknikleri gerektirir.

Öyleyse, bu önemli BT temelini bir kez ve herkes için anlamak için yazılım geliştirme sürecinin her aşamasını ayrıntılı olarak ele alalım.

1. Planlama

Uzmanların gereksinimleri topladıkları ve gelecekteki bir yazılım ürününün tüm yönlerini analiz ettikleri beyin fırtınası aşamasıdır. Geliştiriciler, müşterilerin gereksinimlerini, yani tam olarak ne istediklerini ve geliştirme sürecinde hangi sorunların ortaya çıkabileceğini anlamalıdır. Bu aşama, paydaşlar, proje ekibi ve kullanıcılar arasındaki iletişimi içerir.

2. Fizibilite Analizi

Bu adımda proje ekibi tüm projeyi ayrıntılı olarak tanımlar ve projenin fizibilitesini kontrol eder. Ekip, iş akışını küçük görevlere böler, böylece geliştiriciler, test uzmanları, tasarımcılar ve proje yöneticileri görevlerini değerlendirebilir. Maliyet, zaman, işleyiş, güvenilirlik vb. Açılardan uygulanabilir olup olmadığını tanımlarlar.

3. Yazılım Tasarımı

Yazılım tasarımı, yazılım geliştirme hizmetleri döngüsünün ana yönüdür. Tasarım yaratıcı ve net olmalıdır. Veri yapısı ve veritabanı tasarımı ile birlikte genel ürün tasarımını içerir. Yazılım tasarımı birçok farklı strateji kullanır.

4. Programlama

Bu, yazılım geliştirme aşamalarının kritik aşamasıdır. Çok sayıda beyin, istenen yazılımı kodlamak ve sunmak için çalışır. Genellikle, bir şirket belirli bir proje için bir programcı ekibi atar. Görevler, Görev Tahsisi adı verilen alt aşamalara ayrılmıştır, böylece her kodlayıcının kendi görevi vardır.

5. Uygulama ve Entegrasyon

Normalde yazılım, dikkatli bir şekilde uygulanmasını ve yazılım ürününün adım adım entegrasyon gerektiren çok sayıda program içerir. Bu yazılım aşamasında proje ekibi yazılım ürününün çeşitli sistemlerde çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Hata olması durumunda, test uzmanları bunları düzeltir.

6. Yazılım Testi

Kodlama tamamlandıktan sonra yazılım test departmanına gönderilir. Test uzmanlarının çalışması, yazılımın kalitesi ve performansı için çok önemli bir rol oynar. Kalite Analistleri, çeşitli test senaryolarını kullanarak yazılımı test eder. Lansmandan önce, bir ürünün, test uzmanları tarafından yapılan yazılım testlerini ve hata ayıklamayı içeren doğrulamaya ihtiyacı vardır. Test departmanı yazılımın hatasız olmasını sağladığında bir sonraki aşamaya geçer.

7. Kurulum ve Bakım

Son olarak yazılım, cihazlarına yüklenmek üzere istemcilere teslim edilir. Kurulumdan sonra müşteri herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duyarsa ürün bakım sürecine girecektir.

Yazılım geliştirme prosedürünün öne çıkan aşamaları, her türlü yazılımın geliştirilmesinde yüksek kaliteli hizmetler sunmak için BT şirketlerinin çoğunluğu tarafından takip edilmektedir. Yazılım geliştirme aşamaları, proje gereksinimlerine göre şekillendirilebilir. Çevik metodolojiler ve Scrum, daha fazla esneklik ve işlevler arası ekipler sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir