Yazılım Mühendisliği Nedir? Dersleri Nelerdir?

yazılım mühendisliği, yazılım, yazılım mühendisliği dersleri

Yazılım mühendisliğini kısaca anlatacak olursak bilgisayar ve teknolojik donanımların yazılımları, geliştirilmesi ve yapay zeka ile ilgili çalışmalar sürdüren kişilere yazılım mühendisi denir. İngilizce adı Software Engineering’dir. Yazılımcılar, ihtiyaç duyulan yazılım(kodlama) ve tasarımları oluşturan kişilerdir. Yazılım mühendisliği günümüzde bir bilim dalıdır. Yaplan uygulamaları son olarak kullanıcının daha rahat kullanabilceği bir şekilde geniş bir çapta gerçekleştirir ve çözümler. Sonuç olarak da tüm yazılım ve programları kullanıcıların rahat bir şekilde kullanabileceği hale getirir

yazılım mühendisi dogrukod.com

Günümüzde kullandığımız bütün donanım ve yazılımlar yazılım mühendisleri tarafından gerçekleştirilir. Her yazılım mühendisinin kendi alanlarında yetkinlik ve uzmanlıkları bulunmaktadır. Bu sayede yazılımların geliştirme süreleri kısalır ve daha rahat bir kullanışa sahip bir biçime getirilir. Bunun için öncelikle yazılım mühendisliği dersleri almak gereklidir.

Hangi Dersler Alınır

Fizik ve matematik

Bilgisayar programlama

Yazılım geliştirme

Mantıksal tasarım

Veri yapılandırma ve algoritmalar

Bilgisayar sistemi programlama

Bilgisayar organizasyonu

İşletim sistemi ve sistemi oluşturma

Algoritma analizi

Bilgisayar ağları hakkında bilgi

Veritabanı sistemi ve sistemi oluşturmak

Sistem tasarımı

Sistem analizi

Yazılım geliştirme

Yazılım testi oluşturma

Makine ve insan etkileşimi

Yazılım ve siber güvenlik

İnternet uygulamaları oluşturma ve geliştirme

Mobil uygulamaların geliştirilmesi

Yapay zeka bilgileri ve gelişimi

Robotik kodlama

Hesaplama çeşitleri

Veri bilimi

Veri analitiği

Derslerden de anlamış olduğunuz üzere yazılım mühendisliği bölümü çok geniş bir alana değinmektedir. Yazılım mühendisliği dersleri ve bilgisayar programcılığı derslerinin çoğunluğu ortaktır. Bu bölümü bilgisayar mühendisliğinden ayıran şeylerden biri de uzmanlaşmak istenilen alanın en başından bir alan olarak seçilmesidir. Bununla birlikte bir başka ayrımı da bilgisayar mühendisliğinden daha detaylı programlama ve kodlama öğrenilmesidir. Yazılım mühendisliği alanı derslerini alan ve bölümden mezun olanların iş imkanları oldukça fazladır fakat yetkin eleman sayısı çok azdır. Bu sayede rahatlıkla iş bulabilirler. Teknolojik ürünlerin bulunduğu tüm alanlarda iş imkanı bulabilirler. Bu iş alanlardan örnek verecek olursak; veri tabanı oluşturma ve hesaplama, işin analist hesaplamalarını yapma, programlama ve proje yöneticiliği alanlarının bulunduğu yerlerdir.

yazılım mühendisliği dersleri dogrukod.com

Bir yazılım mühendisinin çalışabileceği iş yerleri günümüzde çoğunlukla bankalar, bilgisayar ve mobil programlama yapan yerler, eğlence merkezleri, hastaneler gibi yerlerdir. Sadece mezun olmakla yetinmeyip kendini de bir yandan geliştiren yazılım mühendisleri ise daha büyük işlerde çalışabilir. Yazılım mühendisleri son dönemlerde yapay zeka ve robotik geliştirmeler için ideal kişilerdir.

4 Replies to “Yazılım Mühendisliği Nedir? Dersleri Nelerdir?

 1. Yazılım mühendisliği ile bilgisayar mühendisliğinin farkı nedir?
  Yazılım mühendisliği yerine matematik bilgisayar okusam olur mu?

  1. Merhaba Berkay arkadaşım
   Bilgisayar Mühendisi hem yazılım tarafında hem donanım tarafında iş yapar
   Yazılım Mühendisi genel olarak yazılım odaklı çalışır
   bence sen veri tabanı üzerinde yoğunlaş benden sana tasviye!!!!

  2. Yazılım mühendisliği ve matematik bilgisayar bölümleri çok farklı içeriklere sahip olsa da matematik bilgisayar bölümünde de yazılım dersleri görebilirsiniz. Ama aldığınız dersler benzer olsa da yazılım mühendisliği nin yaptığı işlerin tamamını yapamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir