İçeriğe geç
Zararlı Yazılım Nedir | dogrukod.com

Zararlı Yazılımlar Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Zararlı yazılımlar, programlanabilir herhangi bir cihaza, hizmete veya ağ bağlantısına zarar vermek veya bunlardan yararlanmak için tasarlanmış yazılımlardır. Siber suçlarda kullanılan zararlı yazılımlar, genellikle mali kazanç için hedef kişiden kendisine dair şahsi bilgilerini elde ederek baskı yapmak üzere kullanılır. Bu yazılımlar e-posta ekleri, popüler sitelerdeki zararlı reklamlar, sahte yazılım yüklemeleri, virüslü taşınabilir disk sürücüler, virüslü uygulamalar, kimlik avı e-postaları ve hatta metin mesajları gibi birçok yolla kişilere ulaştırılabilir.

ağ bağlantısı, anti virüs yazılımı, casus, disk sürücü, fidye virüsü, fidye yazılımı, sahte yazılım, scareware, siber güvenlik, truva atı, truva virüsü, zararlı yazılım, zararlı yazılım nedir, zararlı yazılımlar, zararlı yazılımlar nedir
Zararlı Yazılımlar Nedir | dogrukod.com

Zararlı Yazılım Çeşitleri

Zararlı yazılımların tek amacı size veya bilgisayarınıza zarar vermek ve bilgilerinizi elde etmek olsa da bu yazılımların bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bu zararlı yazılım çeşitleri ; virüsler, fidye yazılımları, scareware, solucanlar ve truva atlarıdır. Bunların haricinde teknolojinin de ilerlemesiyle beraber yüzlerce yeni zararlı yazılım çeşitleri de ortaya çıkmaktadır.

Virüsler

Zararlı yazılımlardan biri olan virüsler, genelde virüsü taşıyan veya zarar veren yazılımın bir bölümü olarak e-posta eki şeklinde kişiye gönderilir. Mağdurun dosyayı açmasıyla cihaza virüs bulaşmış olur.

Fidye Yazılım

Zararlı yazılımlar arasında en karlılardan biri olması sebebiyle daha çok tercih edilen ise fidye yazılımıdır. Bu yazılım, hedef kişinin cihazına yüklenir. Ardından kişinin dosyalarını şifreler ve sonrasında bu verileri kullanıcıya geri vermek için fidye (genellikle Bitcoin) ister.

ağ bağlantısı, anti virüs yazılımı, casus, disk sürücü, fidye virüsü, fidye yazılımı, sahte yazılım, scareware, siber güvenlik, truva atı, truva virüsü, zararlı yazılım, zararlı yazılım nedir, zararlı yazılımlar, zararlı yazılımlar nedir
Zararlı Yazılım Çeşitleri | dogrukod.com

Scareware

 Diğer bir yazılım türü olan Scareware ise kişiyi sahte uygulamalar satın almaya ikna etmek için elektronik cihazının enfekte hale geldiğini düşündürerek kişiyi korkutur.

Solucanlar

Solucanlar, genellikle bir yazılımda veya işletim sistemindeki güvenlik açığını kötüye kullanır ve kullanıcı etkileşimine gerek kalmadan kendilerini makineden makineye kopyalayabilir. Casus yazılımlar, bilgisayar kullanıcısının bilgisi dışında cihaza yüklenir. Kişisel bilgiler, internette gezinme detayları gibi her tür iletişimine erişir ve sahibine iletir. Bu yazılımlar; kolluk birimleri, devlet kurumları ve bilgi güvenliği kuruluşları tarafından çeşitli amaçlarla çok kullanılır.

Truva Atı

 Zararsız bir uygulama gibi görünerek kullanıcıları yazılımı indirip kullanmaları için kandırarak bir kez çalışmaya başladıktan sonra tüm kişisel verileri çalabilen ve cihazı çökertebilen zararlı yazılım ise Truva atıdır.

Reklam Yazılımı

Reklam yazılımı programları ise kullanıcı belirli bir işlem gerçekleştirdiğinde genelde yanıp sönen reklamlar veya açılır pencereler şeklinde kişiye istenmeyen reklamlar gönderir. Bu tür yazılımlar, bir programı ödemeden kullanma hakkı gibi başka bir hizmet karşılığında cihaza yüklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.